Bir yönetim felsefesi olarak toplam kalite yönetimi, Türkiye'deki uygulamalar ve sorunlar (Büyük ölçekli firmalar bazında bir araştırma)
Total quality management as a management philosophy, practices and problems in Turkey (A survey of large sized companies)
- Tez No: 81254
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İKBAL AKSULU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İşletmecilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 194
Özet
ÖZET Toplam Kalite Yönetiminin temel kavramları bu alanda ün yapmış uzman bilim adamlarının görüşleri ışığında incelenmiştir. TKY uygulamaları ve uygulama sürecinin önemli adımları, Türkiye'deki büyük ölçekli şirketler arasında düzenlenen bir anket Ue analiz edilmiştir. Türkiye'deki kuruluşların TKY'ni uygulama düzeyleri, uygulamaların TKY temel kavramları çerçevesinde incelenmesi gerçekleştirilmiş ve uygulamada kullandıkları araçlar ortaya konmuştur. Uygulama düzeyleri ve kullanılan araçlar arasında ilişkiler gösterilmiştir. Kuruluş yöneticilerinin toplam kalite yönetimine ilişkin bazı temel görüşler ile ilgili tutumları ölçülmüştür. Son olarak uygulamalarda belirlenen sorunların sebepleri tartışılmış ve çözümler önerilmiştir. iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The basic concepts of Total Quality Management discussed in the light of the philosophies of the leading sages. Analyses, through a nationwide survey of Turkish large sized companies, the TQM practices and important guidelines during the implementation process. The level the Turkish companies reached in the implementation process is analysed in the framework of the basic concepts of TQM, and tools widely used in the implementation are presented. The relation between the implementation level and the tools used is also analysed. The views of the company managers on the basic concepts of the TQM are evaluated. Finally, the reasons of the problems faced during the implementation process are discussed and solutions are proposed.