Kazak kimliğinin yaratılmasında iletişimin rolü: Cumhurbaşkanın ulusa sesleniş konuşmalarına dair inceleme
The role of mass media in creating the kazakh identity: The study on the president's address to the nation
  1. Tez No: 812540
  2. Yazar: DINMUKHAMMED KASSYMBEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULREZAK ALTUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Journalism
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bu çalışmada Kazakistan'ın kurucu devlet başkanı N. Nazarbayev'in bir ulusal kimlik yaratma çabasının hangi yollardan geçtiğini derleyip nitel analiz yöntemiyle sunulması amaçlanmıştır. Bu amaçla ulusa sesleniş konuşmaları kronolojik olarak takip edilerek analiz yapılmıştır. Sovyetler Birliği'nin dağılmasından sonra bağımsız devletlerin kurulması, yeni ulusal kimlik paradigmaları yaratmıştır. Küreselleşme sürecinde ulusal kimlik ve ulusal öz bilinç konuları yabancı bilim adamlarının araştırmalarında ele alınmakta; azınlıkların çok etnikli ülkelerde ezilebileceği vurgulanmaktadır. Nazarbayev de bu gerçekten hareketle bir Kazakistan Cumhuriyeti milli kimliği yaratmak için birtakım politikaları benimsediği anlaşılmaktadır. Bu politikaları ulusa sesleniş konuşmalarında belirli bir stratejide ortaya çıkmaktadır. N. Nazarbayev'in ulusa sesleniş konuşmalarında Kazakistanlı kimliğin ön planda tutarken makale ve kitaplarında Kazak kimliğine dair açık ve belirgin vurguları daha sık yapmaktadır. Ulusa seslenişinde sivil kimliği ön planda tutarken harici çalışmalarında Kazak etnik kimliğinin ön planda olduğunu söylenebilir. N. Nazarbayev, Kazak dili ve kültürü üzerine vurgular yaparken Kazak dili ve kültürü üzerine yapılan vurgular zamanla sıklaşmış ve daha açık belirgin hal almıştır. Zamanla kültürel ve dil anlamında Kazak etniğinin alttan üste doğru yükselişini görülse de diğer anlamlarda demokrasi ve hukukun üstünlüğü ile sivil kimliğin koşulları sağlanmıştır. Uzun süren liderin politik hareketleri, süreklilik gösteren istikrar ve barış ülkede sivil kimliği güçlendirmiştir. Nazarbayev'in konuşmalarına bütüncül bir bakış açısıyla analiz edildiğinde, sonuç olarak, Kazak kimliği ile değil, Kazakistan kimliği ile karşılaşılmıştır. Liderin tasarlamış olduğu kimlik bir kazak kimliğinden daha çok,“Kazakistan ulusal kimliği”olduğu söylenebilir. Sonuç olarak liderin ulusal konuşmalarında vurguladığı ve algılamış olduğu milli kimlik Kazak kimliği değil“Kazakistanlı”kimliğidir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to compile the ways of creating a national identity of N. Nazarbayev, the founding president of Kazakhstan, and to present it with qualitative analysis method. For this purpose, the addressing the nation speeches were followed chronologically and analyzed. The establishment of independent states after the collapse of the Soviet Union created new paradigms of national identity. In the globalization process, the issues of national identity and national self-consciousness are discussed in the researches of foreign scientists; It is emphasized that minorities can be oppressed in multi-ethnic countries. Based on this fact, it is understood that Nazarbayev adopted some policies to create a national identity of the Republic of Kazakhstan. These policies emerge in a certain strategy in the address to the nation speeches. While N. Nazarbayev prioritizes the Kazakh identity in his address to the nation, he makes clear and distinct emphasis on Kazakh identity more frequently in his articles and books. While he prioritized the civilian identity in his address to the nation, it can be said that Kazakh ethnic identity is at the forefront in his external works. While N. Nazarbayev emphasized on Kazakh language and culture, the emphasis on Kazakh language and culture became more frequent and clearer over time. Although the Kazakh ethnicity has risen from the bottom to the top in terms of culture and language over time, the conditions for democracy and rule of law and civil identity have been provided in other senses. The political movements of the long-lasting leader, the lasting stability and peace have strengthened the civic identity in the country. When Nazarbayev's speeches are analyzed from a holistic point of view, as a result, the Kazakh identity is encountered, not the Kazakh identity. It can be said that the identity designed by the leader is“Kazakhstan national identity”rather than a Kazakh identity. As a result, the national identity that the leader emphasized and perceived in his national speeches is not the Kazakh identity, but the“Kazakhstan”identity.