Geleneğin icadı çerçevesinde Sovyet Kazak kimliğinin inşası
The construction of Soviet Kazakh identity within the framework of the invention of tradition
- Tez No: 1021110
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA CAN TEZİÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sosyoloji, Türk Dili ve Edebiyatı, Dilbilim, Sociology, Turkish Language and Literature, Linguistics
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Sovyetler Birliği döneminde sosyalist ilkeler temelinde Kazak kimliğinin oluşumunu anlatmaktadır. Sovyetler Birliği Komünist Partisi, Sovyetler Birliği'ne katılan tüm halkları birleştirerek proleter bir kimlik yaratmaya çalışmıştır. Halk, tarihsel ve geleneksel özellikleri dikkate alınmadan işçi sınıfı olarak sınıflandırılmıştır. Komünist ideoloji, iktidarın işçi sınıfının elinde olacağı ve tüm proleterlerin birleşmesi gerektiği sloganıyla yürütülmüştür. Böylece yeni bir Sovyet insanı modeli yaygınlaştırılmış ve yeni bir kimlik yaratılmıştır. Bu noktada, Kazak halkının geleneksel özelliklerinin belirli bir kısmı terk edilmiş ve komünist düşünceye uygun olan belirli bir kısmı yeni bir şekilde yayılmaya başlanmıştır. Sovyet ideolojisi doğrultusunda sosyalist gelenekler oluşturulmuştur. Onların propagandası eğitim, ekonomi ve kültür gibi halkın yaşamının tüm alanlarını kapsamıştır.
Özet (Çeviri)
This work describes the creation of Kazakh identity during the Soviet Union based on socialist principles. Under the rule of the Communist Party of the Soviet Union, the peoples that entered the Soviet Union tried to unite and form a proletarian identity. The common people were classified as the working class without considering the historical and traditional characteristics of the people. Communist ideology was carried out with the slogan“Power will be in the hands of the working class, all proletarians must unite.”Thus, the model of a new Soviet person was propagated, and a new identity was created. At this point, a certain part of the traditional features of the Kazakh people were abandoned, and a certain part that corresponded to the communist idea began to be propagated in a new way. In accordance with Soviet ideology, socialist traditions were formed. This propaganda covered all spheres of people's life, such as education, economy, and culture.