Örgütsel adalet algısı ve örgütsel vatandaşlık davranışı arasındaki ilişkide örgütsel güvenin aracılık rolü: Ankara'daki kamu iktisadi teşebbüslerinde bir uygulama
The mediating role of organizational trust on the relationship between perception of organizational justice and organizational citizenship behavior: A study on state economic enterprises in ankara
- Tez No: 812666
- Danışmanlar: PROF. DR. KAZIM DEVELİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu araştırmanın amacı Ankara'daki Kamu İktisadi Teşebbüslerinde çalışanların örgütsel adalet algısı ile örgütsel vatandaşlık davranışı arasındaki ilişkide örgütsel güvenin aracı rolünün belirlenmesidir. Örgütsel adalet, örgütsel vatandaşlık davranışı ve örgütsel güven kavramları açıklanarak kavramların birbirlerine olan etkilerinin ölçülmesi ve aralarındaki ilişkinin belirlenmesi araştırma kapsamında ele alınmıştır. Bu araştırma Ankara'da yerleşik elektrik enerjisi sektöründe faaliyet gösteren Kamu İktisadi Teşebbüslerinde çalışan 395 kamu çalışanı üzerine yapılmıştır. Araştırmada kullanılan veriler anket yöntemi ile toplanmış olup veriler SPSS programı kullanılarak t-testi, anova testi, korelasyon analizi ve çoklu regresyon analizine tabi tutulmuştur. Araştırma kapsamında elde edilen bulgulara göre Kamu İktisadi Teşebbüsleri'nde çalışanlarının örgütsel adalet algısı, örgütsel vatandaşlık davranışı ve örgütsel güven algılarının pozitif yönde ve anlamlı olarak ilişkili olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Örgütsel adalet algısı ile örgütsel vatandaşlık davranışı arasındaki ilişkide örgütsel güvenin aracılık rolünün olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to determine the mediating role of organizational trust in the relationship between the organizational justice perception of employees in State Economic Enterprises and organizational citizenship behavior in Ankara. By explaining the concepts of organizational justice, organizational citizenship behavior and organizational trust, measuring the effects of the concepts on each other and determining the relationship between them are discussed within the scope of the research. This research was conducted on 395 public employees working in State Economic Enterprises operating in the electrical energy sector in Ankara. The data used in the research were collected by questionnaire method and the data were subjected to t test, anova test, correlation analysis and multiple regression analysis using the SPSS program. According to the findings obtained within the scope of the research, it was concluded that the organizational justice perception, organizational citizenship behavior and organizational trust perceptions of the employees in State Economic Enterprises are positively and significantly related. It has been determined that organizational trust has a mediating role in the relationship between the perception of organizational justice and organizational citizenship behavior.