Amasya ili Mırıdae Hahn, 1833 (Hemıptera: Heteroptera) faunasının taksonomik ve faunistik yönden araştırılması
A study on the Miridae (Hemiptera: Heteroptera) fauna of Amasya province, Turkey
- Tez No: 812667
- Danışmanlar: PROF. AHMET DURSUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Zooloji, Zoology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Amasya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
2020-2022 yıllarında Amasya ve çevresinden farklı vejetasyona sahip 72 lokaliteden toplanmış olan Miridae familyasına ait 971 ergin örnek ile gerçekleştirilen bu çalışmada, Bryocorinae alt familyasından 1 tribüse ait 2 cinse bağlı 3 tür, Deraeocorinae alt familyasından 1 tribüse ait 1 cinse bağlı 5 tür, Mirinae alt familyasından 3 tribüse ait 15 cinse bağlı 29 tür, Orthotylinae alt familyasından 2 tribüse ait 2 cinse bağlı 4 tür, Phylinae alt familyasından 1 tribüse ait 5 cinse bağlı 7 tür olmak üzere toplamda 5 altfamilya içinde 25 cinse ait 48 tür belirlenmiştir. Tespit edilen türlerden 10 cinse bağlı 13 tür Karadeniz Bölgesi için, 11 cinse bağlı 11 tür ise araştırma bölgesinin içinde yer aldığı Orta Karadeniz Bölgesi için ilk kez kaydedilmiştir. 23 cinse ait 40 tür ise araştırma bölgesi olan Amasya'dan ilk kez bu çalışma ile belirlenmiştir. Ayrıca, daha önce Türkiye'den sadece bir veya birkaç lokaliteden bilinen nadir dağılımlı Adelphocoris detritus (Fieber, 1861), Orthops (Montanorthops) forelii Fieber, 1858, Phytocoris (Ktenocoris) varipes Boheman, 1852, Polymerus (Poeciloscytus) brevicornis (Reuter, 1879), Polymerus (Polymerus.) holosericeus Hahn, 1831 ve Halticus pusillus (Herrich-Schaeffer, 1835) türlerine ait yeni lokalite bilgileri eklenmiştir. Daha önce lokalite kaydı verilmeksizin Türkiye'de varlığından bahsedilen Deraeocoris (s.str.) punctum (Rambur, 1839) ilk kez bu çalışmada kesin kaydı verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, conducted with 971 adult samples belonging to the Miridae family collected from 72 localities with different vegetation in Amasya and its surroundings in 2020-2021, A total of 48 species belonging to 25 genera in 5 subfamilies, including 3 species belonging to 2 genera belonging to 1 tribe from the Bryocorinae subfamily, 5 species belonging to 1 genus belonging to 1 tribe from the Deraeocorinae subfamily, 29 species belonging to 15 genera belonging to 3 tribes from the Mirinae subfamily, 4 species belonging to 2 genera belonging to 2 tribes from the Orthotylinae subfamily, 7 species belonging to 5 genera belonging to 1 tribe from the subfamily Phylinae.have been identified. Of the identified species, 13 species belonging to 10 genera from the Black Sea Region, and 11 species belonging to 10 genera from the Central Black Sea Region located in which the research region were recorded fort he first time. 40 species belonging to 23 genera were determined with this study for the first time from Amasya, which is the research region. In addition, new locality informations were added to the rare distributed species Adelphocoris detritus (Fieber, 1861), Orthops (Montanorthops) forelii Fieber, 1858, Phytocoris (Ktenocoris) varipes Boheman, 1852, Polymerus (Poeciloscytus) brevicornis (Reuter, 1879) and to the species Polymerus (Polymerus.) holosericeus Hahn, 1831 and Halticus pusillus (Herrich-Schaeffer, 1835).