The relationship among organizational justice, trust in manager and organizational citizenship behavior
Örgütsel adalet, yöneticiye güven ve örgütsel vatandaşlık davranışı arasındaki ilişki
- Tez No: 592895
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT ÇİNKO
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon (İngilizce) Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, örgütsel adalet ile örgütsel vatandaşlık davranışı arasındaki ilişkiyi analiz etmek ve ayrıca yöneticiye olan güvenin örgütsel adalet ile vatandaşlık arasındaki ilişkide aracılık rolünü test etmektir. Anketler, İstanbul'da bankacılık ve finans sektöründe çalışan 176 çalışana uygulandı. Değişkenler arasındaki ilişkiyi ölçmek için kullanılan anket 6'lı likert ölçeği ile üç bölümdeki 59 sorudan oluşmaktadır. Örgütsel adalet algısı, 20 soru içeren Niehoff ve Moorman (1993) ölçeği ile ölçülmüştür. Örgütsel vatandaşlık davranışını ölçmek için 1990 yılında Podsakoff, MacKenzie, Moorman ve Fetter tarafından geliştirilen anket kullanılmış ve bu ölçek 24 sorudan oluşmaktadır. Son olarak, yöneticiye güven, Mayer, Davis ve Schoorman (1995) Clark and Payne (1997) and Butler' ın (1991) yaptığı çalışmalara dayanan 15 soruluk ölçek ile ölçülmüştür. Anket sonuçlarının değerlendirilmesiyle örgütsel adalet boyutlarının, yöneticiye güvenin aracılık rolüyle örgütsel vatandaşlık davranışına olan etkileri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The main aim of this study is to analyze the relationship between organizational justice and organizational citizenship behavior and also test the mediating role of trust in supervisor/manager on the relation between organizational justice and citizenship. Surveys were applied to 176 employees who work in banking and finance sector in Istanbul. The questionnaire used for measuring the variables relation consists of 59 questions in three part with 6 point likert scale. Organizational justice perception was measured via scale of Niehoff and Moorman (1993) including 20 questions. The questionnaire developed by Podsakoff, MacKenzie, Moorman and Fetter in 1990 was used to measure organizational citizenship behavior and this scale consist of 24 questions. Lastly, trust in supervisor was measured via a 15 questions-scale based on studies of Mayer, Davis and Schoorman (1995), Clark and Payne (1997) and Butler (1991). By evaluating the result of the surveys, the effects of organizational justice dimensions on organizational citizenship behavior with the role of trust in the manager were examined in this study.