Sokakta yaşayan çocukların sokağa itilme nedenleri ve sokakta karşılaştıkları sorunlar: İstanbul örneği
Reasons for pushing street children to the street and the problems they face on the street: Istanbul example
  1. Tez No: 812698
  2. Yazar: HÜLYA AKTI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YELİZ OKAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyal Hizmet, Social Work
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yalova Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu araştırmada sokakta yaşayan veya yaşamının bir dönemini sokakta geçirmiş çocukların sokağa itilme nedenleri ve sokakta karşılaştıkları sorunların incelenmesi; Türkiye' de ki sokak çocuklarına yönelik koruyucu, önleyici ve destekleyici hizmetler alanında yeni yaklaşımların gerekliliğinin ortaya konulması ve böylece yeni uygulamaların geliştirilmesine katkı sağlamak amaçlanmaktadır. Çocukların sokağa itilme nedenlerinin süreçlerinin ve etiyolojisini açıklamak adına daha kapsamlı bir yaklaşım türü olan Ekolojik Yaklaşım kullanılacaktır. Ekolojik Yaklaşım göre çocukların sokak yaşamına itilmesi salt bir olgudan ibaret olmayıp, birçok faktörün etkileşimi sonucu meydana gelmektedir. Bu model çocukların sokağa itilme nedenleri ve sokak yaşamında karşılaşabilecekleri sorunlara yönelik uygulama ve araştırmaları yürütmek amacıyla sistematik bir çerçeve sağlayan en kapsamlı modeldir. Bu araştırmada sokak yaşamına itilen çocukların sokak yaşamında karşılaştıkları sorunların ve sokak yaşamına itilmeleri üzerinde derinlikli bir kavrayışla ortaya çıkarılması amaçladığından, nitel araştırma olarak tasarlanmıştır. Araştırma kapsamında verilerin toplanması ve analizinde nitel araştırma desenleri arasında yer alan fenomenolojik araştırma deseni kullanılmıştır. Bu kapsamda yaşamının bir dönemini sokakta geçirmiş veya sokak yaşamına devam eden çocuklarla görüşme sağlanmıştır. Araştırmaya katılan çocukların 7' si kız çocuğu 6' sı erkek çocuğudur. Görüşülen çocuklar 8-18 yaş aralığındadır. Araştırma yüz yüze yapılmıştır. Veri toplama aracı olarak yarı yapılandırılmış görüşme tekniği kullanılmış ve görüşme formundaki sorular için eleştirel literatür taraması yapılmış, ikincil dokümanlar kullanılmıştır. Çocuklara 15 soruluk yarı yapılandırılmış görüşme formu uygulanmıştır. Araştırmanın bulguları; çocukların sokak yaşamına itilmelerinde ailenin, okul ilişkilerinin ve arkadaş çevrelerinin etkisi olduğu; en büyük etkenin aile faktörü olduğu görülmüştür. Aile içerisinde huzursuz bir ortam bulunması, ailenin temel işlevlerini yerine getirmemesi, ebeveynlerin sorumluklarını üstlenmemesi ve çocukları ile sağlıklı ve güvenli bir bağ geliştirmemesi, ebeveynlerin çocuğa atfettikleri değerin yetersiz olması gibi nedenler çocukların aile ortamından uzaklaşmalarına neden olmaktadır. Ailelerinin sosyo-ekonomik düzeyleri düşüktür. Ailelerin büyük çoğunluğu sosyal yardım ve desteklerle geçinmektedir. Çocukların sokak yaşamında karşılaştıkları risk ve tehlikeler ise istismara maruz kalma, sosyal dışlanma, madde kullanımı, suç ortamında bulunma, intihar girişimi ve kendine zarar verme davranışlarıdır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the reasons for pushing children who live or have lived on the streets at some point in their lives onto the streets and the problems they face on the streets; to reveal the necessity of new approaches in the field of protective, preventive and supportive services for street children in Turkey and thus to contribute to the development of new practices. An ecological model, which is a more comprehensive approach to explaining the processes and etiology of the reasons for pushing children onto the streets, will be used. According to the ecological model, the pushing of children into street life is not merely a single phenomenon, but rather occurs as a result of the interaction of many factors. This model provides the most comprehensive framework for systematically conducting research and implementing interventions aimed at addressing the reasons for pushing children onto the streets and the problems they may face in street life. This study is designed as a qualitative research because it aims to reveal the problems faced by children pushed into street life and their reasons for being pushed into street life with a deep understanding. Within the scope of the research, the phenomenological research design, which is among the qualitative research designs, was used in the collection and analysis of data. In this context, interviews were conducted with children who have spent a period of their lives on the streets or continue to live on the streets. Of the children participating in the research, 7 are girls and 6 are boys. The interviewed children are between the ages of 8-18. The research was conducted face-to-face. As a data collection tool, a semi-structured interview technique was used and a critical literature review was conducted for the questions in the interview form, and secondary documents were used. A 15-question semi-structured interview form was applied to the children. The findings of the research show that family, school relationships and peer groups have an impact on pushing children into street life; the biggest factor being the family factor. Reasons such as an unhappy environment within the family, the failure of the family to fulfill its basic functions, parents not taking on their responsibilities and not developing a healthy and secure bond with their children, and the value attributed to the child by parents being insufficient cause children to move away from the family environment. Their families have low socio-economic levels. The majority of families live on social assistance and support. The risks and dangers faced by children in street life are exposure to abuse, social exclusion, substance use, presence in a criminal environment, attempted suicide and self-harm behaviors.