Yoğun bakım hastalarında anksiyetenin uyku sorunları üzerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of anxiety on sleeping problems in intensive care patients
- Tez No: 812727
- Danışmanlar: PROF. DR. HİCRAN YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Amaç: Bu çalışma, yoğun bakımdaki hastaların yaşadıkları anksiyetenin uyku sorunları üzerine etkisinin incelenmesi amacıyla planlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Tanımlayıcı nitelikteki araştırmanın evrenini 2022-2023 yılları arasında yoğun bakım ünitelerinde tedavi gören tüm hastalar, örneklemini ise bu hastalar arasından çalışmaya katılmayı kabul eden 320 hasta oluşturdu. Veriler,“Hasta Bilgi Formu”,“Richards- Campbell Uyku Ölçeği”,“Spielberger Durumluk ve Sürekli Kaygı Envanteri”aracılığı ile toplandı. Veriler SPSS 26.0 programında, yüzdelikler, ortalamalar, t testi, One-way Annova testi ve Pearson korelasyon testi kullanılarak değerlendirildi. Bulgular: Yaş ortalamaları 66,95±15,65 olan hastaların %48,4'ü kadındır. Hastaların %82,2'sinin kendisinde kronik bir hastalık bulunmaktadır ve % 43,4'ü daha önce yoğun bakımda yatmıştır. Hastaların yoğun bakımda yatış süresi ortalama 4,06±3,65 gün olup, %36,6'sı solunum sorunları nedeniyle yoğun bakımda yatmaktadır. Hastaların sürekli anksiyete puanı ortalaması 44,81±8,27, durumluk anksiyete puanı ortalaması 40,92±5,69 ve uyku ölçeği puanı ortalaması 25,92±25,63'tür.
Özet (Çeviri)
Objective: This study was planned to examine the effect of anxiety experienced by patients in intensive care on sleep problems. Materials and Methods: The population of the descriptive study consisted of all patients treated in intensive care units between 2022 and 2023, and the sample consisted of 320 patients who agreed to participate in the study. Data were collected using the“Patient Information Form”,“Richards-Campbell Sleep Scale”, and“Spielberger State and Trait Anxiety Inventory”. Data were evaluated using SPSS 26.0 program, percentages, means, t test, One-way Annova test and Pearson correlation test. Results: 48.4% of the patients with a mean age of 66.95±15.65 were women. 82.2% of the patients have a chronic disease and 43.4% of them have been hospitalized in the intensive care unit before. The average length of stay in the intensive care unit was 4.06±3.65 days, and 36.6% of them were hospitalized in the intensive care unit due to respiratory problems. The mean trait anxiety score of the patients was 44.81±8.27, the mean state anxiety score was 40.92±5.69, and the mean sleep scale score was 25.92±25.63.