Human-induced sediment transport caused coastal erosion: Alanya scale
İnsan kaynaklı sediment taşınımı sonucu meydana gelen kıyı erozyonu: Alanya ölçeği
- Tez No: 812741
- Danışmanlar: DOÇ. DR. REDVAN GHASEMLOUNIA, DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT AKSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Kumlu kıyılar sürekli olarak hızlı kıyı değişimine maruz kalmaktadır. Deniz seviyesinin yükselmesi, dalga koşulları ve fırtına oluşumlarındaki değişikliklerin neden olduğu öngörülen iklim değişikliği, erozyon oranlarını artıracak ve bu alanları giderek daha tehlikeli koşullara maruz bırakacaktır. Kıyı yönetimi amaçları için, bu değişimlerin izlenmesi ve ölçülmesi önemlidir. Kumlu ve çakıllı plajların ve ekosistemlerinin erozyonu. Kum ve çakıl kaybı sadece deniz seviyesinin yükselmesi ve iklim değişikliği nedeniyle yoğunlaşacak olan fırtınalardan kaynaklanan dalgaların gücünden kaynaklanmamaktadır. Kıyı bölgelerinde, özellikle turistik nitelikteki alanlarda turizmin artmasıyla birlikte, uzun vadede etkisinin nasıl olduğuna dair bahsedilmesi ve doğrulanması gereken, insan müdahalesi ve plajlara etkisi konusunda yeni ve önemli bir faktör var. Alanya bölgesindeki kıyı plajlarından her bireyin taşıdığı tortu miktarı. Deneyde, etüt için kıyının farklı noktalarından kum ve çakıl örnekleri topluyoruz. Toplanan numunelerin elek analizi ile sınıflandırılması. Farklı zaman dilimlerinde analizleri yapılmış kum numunelerinin sahalara gidilerek numune toplanarak projenin yürütülmesi (Havzalarda farklı büyüklükteki insanların vücutlarına yapıştırılmış kumların toplanması Testi). Tez ayrıca, proje alanına bir yıl boyunca gelen ve kıyıyı kullanan yerli ve yabancıların ortalama sayısını proje sırasında toplanan verilerle ilişkilendirerek erozyona uğramış sahili belirleme sorusuna cevap vermektedir.
Özet (Çeviri)
Sandy coasts are constantly exposed to rapid coastal change. Projected climate change caused by Changes in sea level rise, wave circumstances, and storm occurrences will increase erosion rates, exposing these areas to increasingly hazardous conditions. For coastal management purposes, it is important to monitor and measure these changes. Erosion of sandy and pebbly beaches and their ecosystems. The loss of sand and gravel is not only due to the rise in sea level and the force of waves resulting from storms, which will intensify due to climate change. There is a new important factor of human intervention and impact on the beaches that must be mentioned and verified as to how the effect is in the long term with the increase in tourism in the coastal areas, especially in areas of a tourist nature. The amount of sediment that each individual transports from the coastal beaches in the Alanya region. In the experiment, we Collecting samples of sand and gravel from different locations of the coast to be surveyed. Classifying the collected samples by means of sieve analysis. Executing the project by going to the sites of sand samples that were analyzed in different time periods by collecting samples (collecting sand attached to the bodies of people of different sizes in basins Testing). The thesis also answers Identify the eroded beach by relating the average number of locals and foreigners who come to the project area for a year and use the coast with the data collected during the project.