Kadın basketbolcularda zihinsel dayanıklılık ve özgüven incelemesi
Mental toughness and confidence analysis of women basketball players
- Tez No: 812752
- Danışmanlar: DOÇ. DR. REMZİ FERUDUN DORAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sporda Psiko-Sosyal Alanlar Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu araştırmanın amacı, sporda zihinsel dayanıklılık ve sportif özgüven üzerine inceleme yapmaktır. Bu araştırmaya Türkiye'de profesyonel liglerde basketbol oynayan 18-35 yaş arasındaki Türk kadın basketbolcular, gönüllü olarak katılım göstermiştir. Bu araştırmadaki verilerin analizi SPPS 25.0 programında yapılmıştır. Verilerimin analizinde Kruskal Wallis H testi ve .Mann Whitney U testi ve ikili karşılaştırma testleri kullanılmıştır. Anlamlılık değerleri 0.5 olarak kabul edilmiştir. Bulgular: Sportif güven ölçek düzeyleri açısından öğrenim durumları arasında istatistiksel açıdan anlamlı bir farklılık tespit edilememiştir (p>0,05). Sporda zihinsel dayanıklılık envanteri ve tüm alt boyutlarında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık bulunamamıştır (p0,05).Sporda zihinsel dayanıklılık envanteri ve tüm alt boyutlarında oynanan ligler ile arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık bulunamamıştır (p0,05). Sporda zihinsel dayanıklılık envanteri ve tüm alt boyutlarında milli takımda oynama düzeyleri ile arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık bulunamamıştır (p0,05). Spor süreleri ile sporda zihinsel dayanıklılık ölçek düzeyleri ve tüm alt boyutları arasında istatistiksel yönden anlamlı bir ilişki tespit edilmemiştir(p>0,05). Spor süreleri açısından sportif güven ölçek düzeyleri arasında istatistiksel açıdan anlamlı bir ilişki mevcuttur (r=0,199;p0,05).Sportif güven düzeyleri ile kontrol düzeyleri arasında istatistiksel açıdan anlamlı bir ilişki mevcuttur (r=0,359;p
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine mental endurance and sportive self-confidence in sports. Turkish female basketball players between the ages of 18-35, who play basketball in professional leagues in Turkey, voluntarily participated in this research. The analysis of the data in this study was made in SPPS 25.0 program. In the analysis of my data, Kruskal Wallis H test and .Mann Whitney U test and pairwise comparison tests were used. Significance values were accepted as 0.5.Results: There was no statistically significant difference between educational status in terms of sportive confidence scale levels (p>0.05). No statistically significant difference was found in the mental endurance inventory and all its sub-dimensions in sports (p0.05).No statistically significant difference was found between the mental endurance inventory in sports and the leagues played in all its sub-dimensions (p0.05). No statistically significant difference was found between the level of playing in the national team in the inventory of mental endurance in sports and in all its sub-dimensions (p0.05). No statistically significant relationship was found between the duration of sports and mental endurance scale levels and all sub-dimensions in sports (p>0.05). There is a statistically significant relationship between sportive confidence scale levels in terms of duration of sports (r=0.199;p0.05). There is a statistically significant relationship between sportive confidence levels and control levels (r=0.359;p