Frekans, VSC taraması, SEM-EDX analizi ve yardımcı yöntemler uygulanarak el yazısı incelemelerinin doğrulanması ve farklılıkların belirlenmesi
Verification of handwriting analysis and determination of differences by implementing frequency, VSC scan, SEM-EDX analysis, and additional methods
- Tez No: 812753
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KAAN KEÇECİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Adli Tıp, Kimya, Forensic Medicine, Chemistry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Adli Bilimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Adli bilimler açısından kişilerin yazılarının incelenmesi birçok etmene dayanır. Bu etmenler, çocukluktan kişinin yazısında grafik olgunluğa ulaştığını düşündüğü zamana kadar etki eder. Grafik olgunluğa ulaşmada; aile, arkadaşlar, okul ve toplum çok etkilidir. Kişi bu süreçte yazısal olarak kendini bulduğu bir sürece doğru evrilir. Sonunda kendi doğal yazısını elde eder. Kişinin doğal yazısını; kullandığı kâğıt, yazı yüzeyi, kalem, mürekkep, yazma hızı, öğrendiği yazı sistemi, uyruğu, görsel hassasiyeti, grafik ifade gücü ve karakteristik özellikleri etkiler. Çalışmamızda özellikle rakamsal açıdan yapılan sahteciliklerin farklı tür yazı kalemleriyle, 61 kişiden alınan yazı örnekleri kullanılarak oluşturulan veri tabanı içerisindeki frekans değerleri bulunarak sahtecilik yapılarak bulunan frekans değerlerinin farklılığı, bir sonuç tablosu aracılığı ile karşılaştırılmıştır. Buna ek olarak cinsiyet tahmininin yüzdesel olarak analizi, CMYK renk oranlarının sahtecilik tespitindeki uygulamaları, SEM-EDX analizi ile kullanılan kalemlerin mürekkeplerinin ayırt edilip edilemeyeceği ve son olarak VSC kullanılarak optik olarak gözlenemeyen yazı özelliklerinin belirlenmesi ile yapılacak analizlerin tamamlayıcılığı ve güvenilirliği irdelenmiştir. Frekans hesaplamada, tanısal değeri yüksek olan rakamlar ve harflerin kullanılmasının önemi üzerine çalışma yapılmıştır. Yapılan karşılaştırılmaların sistematik olması için 7 adet vaka oluşturulmuştur. Her vakada 2 farklı kalem kullanılmıştır. Kalemlerin CMYK renk kodları karşılaştırılmış, 21 adet kalemin SEM-EDX verileri ve VSC görüntüleri karşılaştırılmış ayrıca vakalarda sahtecilik için kullanılan kalemlerin frekans hesapları yapılarak karşılaştırılmıştır. SEM-EDX verileri incelendiğinde mürekkepler içerisinde 14 farklı elementin bulunduğu gözlemlenmiştir. Her bir kalemde bulunan elementler karşılaştırılarak farklılıklar belirlenmiştir. VSC cihazında kullanılan kalem mürekkeplerinin farklı dalga boyundaki görüntü farklılıkları gösterilmiştir. Bu analizlere ek olarak kalemlerin elemental analizinin yapılmasının kalemler arasındaki ayrımı göstereceği müşahede edilmiştir. Sonuç olarak; sahteciliğin tespiti için teknoloji olmayan bir ortamda frekans hesabının yapılmasının gerekli olduğu görülmüştür. Frekans hesabının yazı inceleme uzmanı için oldukça uzun bir zaman aldığı, zaman açısından VSC cihazının kullanılmasının sahteciliğin tespitini kolaylaştırdığı, SEM-EDX cihazının VSC'de ayrımı yapılamayan mürekkeplerin ayrımını yapmak üzere kullanılabileceği ancak bu cihazın pahalı ve kullanımının zaman aldığı görülerek elzem durumlarda kullanılması gerektiği anlaşılmıştır. Cinsiyet tahmininin olay örgüsüne göre uzmanı yönlendirebileceği, CMYK renk oranlarının belirlenmesinde ve sahteciliği ayırt etmede fotoğraflama işleminin profesyonelce yapılması durumunda ayırt etmekte destekleyici olacağı anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In terms of forensic science, the study of people's handwritings is based on many factors. These factors influence from childhood to the time when a person thinks he has reached graphic maturity in his handwriting. Family, friends, school, and society are very effective in reaching graphic maturity handwriting. In this process, a person evolves towards a process in which he finds his perfect handwriting. Eventually, he gets his own natural writing. It affects the natural handwriting of the person; the paper, writing surface, pen, ink, writing speed, the writing system learned, nationality, visual sensitivity, graphical expression power and characteristics. In our study, the frequency values in the database created by using different types of writing items and writing samples taken from 61 people, especially in terms of numerical forgery, were calculated and the difference of the frequency values calculated in the forgery structures was compared with a result table. How gender estimation can be made, the applications of CMYK color ratios in detecting forgery, whether the inks of the pens used can be distinguished by SEM-EDX analysis, and the complementarity and reliability of the analyzes to be made by determining the writing properties that cannot be observed optically using VSC were examined. In frequency calculation, the study was conducted on the importance of using numbers and letters with high diagnostic value. Seven cases were formed to make systematic comparisons. Two different pens were used in each case. CMYK color codes of the items were compared, SEM-EDX data and VSC images of 21 pens were compared, and the frequency calculations of the numbers and letters used for forgery in cases were compared. When the SEM-EDX data were examined, it was observed that there were 14 different elements in the inks. The differences were determined by comparing the elements in each pen. Image differences in different wavelengths of pen inks used in the VSC device are shown. In addition to these analyzes, it has been observed that the elemental analysis of the pens will show the discrepancy between the pens. As a result, it has been observed that it is necessary to perform frequency calculation in a non- technological environment to detect forgery. It has been understood that the frequency calculation takes quite a long time for forensic handwriting examiner, the use of the VSC device facilitates the detection of forgery in terms of time, the SEM-EDX device can be used to distinguish inks that cannot be distinguished in the VSC, but this device is expensive and takes time to use and should be used in essential cases. It has been understood that gender prediction can direct the forensic handwriting examiner to grasp the case, and it will be supportive in determining CMYK color ratios to distinguish forgery if the photography process is done professionally.