Bir eğitim tekniği olarak koçluk
Coaching as a training method
  1. Tez No: 81276
  2. Yazar: NESLİHAN AYDAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RECAİ COŞKUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 200
Özet
ÖZET İnsanlar birbirinden çok farklı özelliklere sahip olduğu gibi, çok farklı faktörlerle motive olup, tatmin olurlar. Dolayısıyla etkili olabilecek motivasyon faktörlerini tüm çalışanlar için genellemek yani herkesin belirli motivasyon yöntemleriyle performanslarını iyileştirmeye yöneltmek, güdülemek çoğu kez mümkün değildir. Koç ve bireyler arasındaki yüzyüze-birebir ilişkilerin her gün sürdürülmesi ve açık, destekleyici, güvene dayalı etkin bir iletişim sürecini sağlamaya dayandığından koçluk, bireyleri yakından tanımaya olanak taramakta ve bu sayede nelerden haz aldıkları, işlerini yaparken mutluluk duymaları için ne gibi motivasyon araçlarının kullanılabileceği konusunda sağlam bilgiler edinmek ve bu doğrultuda hareket etmek mümkün olmaktadır. Koçluk; varsayımları, prensipleri itibarı ile bireylerin öğrenme sürecini etkinleştiren, bireylerin çeşitli becerileri kazanmalarını ve geliştirmelerini, bu sayede performanslarını iyileştirmelerini mümkün kılan, çeşitli alıştırmalara dayalı pratik bir eğitim ve geliştirme tekniğidir. Uygulama ağırlıklı, deneme-yanılma yöntemini ve gerektiğinde diğer eğitim tekniklerinden (video, konferans, rol oynama vs.) yararlanmayı da öngören bu yaklaşım, işgörenlere ve performans problemlerine son derece olumlu-pozitif bir bakış açısını içermekte, bireylerin performanslarına yönelik kişisel sorumluluklarını üstlenmeleri halinde koçluğun uygulanmasıyla performanslarında beklenenin ötesinde iyileşmeler meydana gelebileceğini ileri sürmektedir. Bireylerin egzersiz yoluyla becerilerini geliştirmelerinin mümkün olduğunu, herkesin bir takım potansiyel beceri ve yeteneklere sahip olduğunu, ancak yüksek performans için bu gizli kapasiteden yararlanmayı bilmek gerektiğini öne süren bu yaklaşım, koçun bireyi, denemesi (hata yapmaktan korkmaması), performans iyileştirmeye yönelik çaba harcaması için teşvik etmesi, cesaret vermesi, güven aşılaması, desteklemesi, soru sorarak düşündürmesi, çözüm yollarını araması için yönlendirmesi ve farklı perspektiflerden bakmayı öğretmesi türünde çeşitli davranışları sergilemesini ve rol modeli teşkil etmesini içermektedir. Astların liderlik-koçluk becerilerini de kazanmaları için yetiştirilmesini, yöneticilerin koçluğu benimsemelerini ve koça dönüşmelerini böylece tüm örgütte koçluk felsefesinin benimsenerek uygulanmasını içerdiğinden aynı zamanda etkin bir yönetim geliştirme tekniği ve işgörenlerin bireysel farklılıklarını dikkate alıp, ilgi ve ihtiyaçlarını bireysel olarak karşılamayı öngördüğünden günümüzün en geçerli liderlik yaklaşımıdır. Literatür araştırmasına dayalı olarak yapılan bu çalışmada günümüzde geçerli olabilecek varsayımları ve dayandığı prensipleri açısından etkin bir eğitim ve geliştirme tekniği ve liderlik yaklaşımı olan koçluğun tanıtılması amaçlanmıştır. VII
Özet (Çeviri)
SUMMARY COACHING AS A TRAINING METHOD (Keywords are training and development, management and/or executive development, on-the- job training, modern leadership issues, etc.) Today there is a challenging change, that inevitably causes the need for defining the roles of leaders and managers in organizations. It forces the change in jobs, organizational structures, working styles, positions of employees, leadership styles in the sense of attitudes, considerations, perspectives, approaches, philosophies, and practises. The changing needs and expectations of employees related to their jobs and organizations, required a new leadership style that is coaching, as they no more want to be controlled, told what to do, instead they desire to be encouraged, supported, and assisted in their attempts and any kind of experiences; wish to take the initiative, participate in decision making process, to be delegated for their own work, empowered, and so on. These bring the need for the coach as a leader and coaching as a leadership approach and a training and development tecnique. Coaching implies a new organizational climate in which a better relationship is formed between manager and employee, and that the individual is listened to, trusted, taken special care as a person not just an employee without ignorance of his/her individual differences. The coach not only fulfills the changing expectations of employees and motivates people, but also focuses them on performance issues considering his/her own goal (as a manager) which is tied in with organizational objectives. A coach has a responsibility to move people forward towards a corporate aim. Each individual being coached has a personal responsibility to improve his/her own performance, and therefore coaching mainly focuses on self-awareness. Based on the assumption that each person can excel at a job, given the opportunity and assistance to do so, coaching is a training & development method of both subordinates and managers and aims the total organizational performance improvements by means of individual performance improvements. Coaching helps people to utilize from their significant mass of knowledge, skills and the attitudes, necessary for their successful performance, yet untapped. Based on working with people dayly on one-to-one basis, it makes them become aware of their latent talent and skills, increases the ability and experience, and enables them even to exceed the standard performance. The coach, encouraging and focusing achievement in the individual, makes vinhim/her satisfied, thus motivated, and committed to his/her improvement plans, including objectives and goals, and success and personal progress, and finally gains trust, loyalty and benefits of them to the organization. In the thesis, utilizing from several perspectives and thoughts based on literature, of both concerned academics and professionals, it is aimed to research and introduce (explain)“the coach”as a new leader, the attributes and skills that he/she should develop and“the coaching”as the most effective training & development method from the viewpoint of its contribution to the employees' performance improvements. IX