Phyllanthus emblica loaded wound dressing materials
Phyllanthus emblica yüklü yara örtüsü malzemeleri
- Tez No: 812770
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SİBEL ÖZDAŞ, PROF. DR. GÖZDE BAYDEMİR PEŞİNT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Adana Alparslan Türkeş Bilim Ve Teknoloji Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Antik çağlardan beri bitkiler, çeşitli hastalık ve rahatsızlıklar için terapötik yaklaşımlarda hayati bir rol oynamıştır. Phyllanthus emblica'nın (P. emblica) birçok çalışmada çoklu terapötik aktivitelere sahip olduğu tanımlanmıştır ve Ayurvedik ve Unani tıbbi sistemlerinin önemli bir parçası olarak kabul edilir. Bu çalışma, sentezlenen P. emblica yüklü kriyojellerin yara iyileşmesi üzerindeki etkilerini ve yara pansuman uygulamalarındaki potansiyellerini incelemeyi amaçlamıştır. Bu amaçla, %0,5 (PVA/Gel/P.emblica-0,5), %1 (PVA/Gel/P.emblica-1), %1,5 (PVA/ Jel/P.emblica-1.5), %2 (PVA/Gel/P.emblica-2) P. emblica içeren polivinilalkol/jelatin (PVA/Gel) kriyojeller sentezlenmiştir. Karakterizasyon çalışmaları kapsamında şişme testleri, Brunauer-Emmett-Teller (BET) ve morfoloji analizleri yapılmıştır. Sentezlenen kriyojellerin yara pansuman malzemesi olarak uygunluğunu göstermek amacıyla HaCaT hücreleri kullanılarak in vitro hücre kültürü çalışmaları yapılmıştır. Şişme testleri ve BET analizi sonuçları, P. emblica yüklü PVA/Jel kriyojellerinin P. emblica miktarlarının artmasıyla arttığını kanıtlamıştır. Morfolojik sonuçlar, kriyojellerin yoğun, birbirine bağlı gözenek morfolojisine ve makro gözenekli bir yapıya sahip olduğunu göstermiştir. 3-(4,5-dimetiltiazol-2-il)-2,5-difeniltetrazolyum bromür (MTT), tripan mavisi deneyi ve canlı ölü boyama verileri, P. emblica'nın kriyojellere eklenmesinin hücre proliferasyonunun artmasına, hücre sayısının artışına ve hücre canlılığının yükselmesine yol açtığını göstermiştir. P. emblica yüklü kriyojeller üzerindeki HaCaT hücrelerinin faz kontrast mikroskop, taramalı elektron mikroskobu (SEM), immünofloresan ve giemsa görüntülerine dayanarak, P. emblica'nın hücre tutunmasını, çoğalmasını ve penetrasyonunu desteklediği gözlenmiştir. Sonuç olarak, PVA/Gel/P.emblica kriyojellerinin yara örtüsü malzemesi olarak kullanıma uygun olduğunu ve ileri çalışmalarla geliştirilebileceği gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Since ancient times, plants have played a vital role in therapeutic approaches for a variety of diseases and ailments. Phyllanthus emblica (P. emblica) has been described in many studies to have multiple therapeutic activities and is considered an important part of Ayurvedic and Unani medicinal systems. This study sought to examine the efficacy of synthesized Phyllanthus emblica loaded cryogels on wound healing and their potential in wound dressing applications. For this purpose, polyvinylalcohol/gelatin (PVA/Gel) based cryogels were synthesized containing 0.5% (PVA/Gel/P.emblica-0.5), 1% (PVA/Gel/P.emblica-1), 1.5% (PVA/Gel/P.emblica-1.5), 2% (PVA/Gel/P.emblica-2) P. emblica extract. Swelling tests, Brunauer-Emmett-Teller (BET) and morphology analysis were conducted within the scope of characterization studies. In-vitro cell culture studies were performed using HaCaT cells to illustrate the suitability of the synthesized cryogels as wound dressing material. The swelling tests and BET results revealed that P. emblica loaded PVA/Gel cryogels was increased with increasing the amounts of P. emblica. Morphological results displayed that the cryogels had an dense, interconnected pore morphology and a macroporous structure. 3-(4,5-dimethylthiazol-2-yl)-2,5-diphenyltetrazolium bromide (MTT), trypan blue exclusion and live-dead assay results revealed that adding of P. emblica into cryogels led to enhanced cell proliferation, increased cell number, and improved cell viability. Based on the phase contrast microscope, scanning electron microscope (SEM), immunofluorescence and giemsa images of the HaCaT cells on P. emblica loaded PVA/Gel cryogels, it was observed that P. emblica promoted cell attachment, proliferation and penetration. In conclusion, it has been shown that PVA/Gel/P.emblica cryogels are suitable for use as wound dressing materials and can be developed with further studies.