Multi-gravitasyonel süspansiyon temelli egzersizler ve aletli pilates egzersizlerinin sedanter bireylerde postüral kontrol, gövde stabilizasyonu, spinal mobilite ve endurans üzerine etkileri
Effects of multi-gravitational suspension based exercises and equipment-based pilates exercises on postural control, trunk stabilization, spinal mobility and endurance in sedentary individuals
  1. Tez No: 812798
  2. Yazar: ECEM YALÇIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİHAN ÖZÜNLÜ PEKYAVAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu çalışmanın amacı sedanter bireylerde Multigravitasyonel Süspansiyon Temelli Egzersizler (M-Gravity) ve aletli pilates egzersizlerinin postüral kontrol, gövde stabilizasyonu, spinal mobilite ve endurans üzerine etkilerinin karşılaştırılmasıdır. Çalışmaya 18-45 yaş arası toplam 60 birey dahil edildi. Özel bir spor merkezine M-Gravity egzersizleri için başvurmuş olan 30 sedanter birey (27 kadın, 3 erkek) M-Gravity egzersiz grubuna, aletli pilates egzersizleri için başvurmuş olan 30 sedanter birey (26 kadın, 4 erkek) ise aletli pilates egzersiz grubuna dahil edildi. Bireylerin fiziksel aktivite düzeyleri Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi Kısa Formu (UFAA-KF) ile belirlendi. Bireylerin sosyodemografik özellikleri kaydedildi. Her iki gruba da haftada iki gün ayda 8 seans ve seans süresi 60 dakika olacak şekilde egzersizler uzman eğitmen tarafından yaptırıldı. Her iki grubun postüral kontrolü Y-Denge Testi ile, spinal mobilitesi Gövde Lateral Fleksiyon Değerlendirme Testi ve Modifiye Schober Test ile, gövde fleksörleri enduransı statik olarak Gövde Fleksör Endurans Testi, dinamik olarak ise Sit-up Test ile değerlendirildi. Derin gövde stabilizatör kas kuvveti, stabilize edici basınç biofeedback aleti (Chattanooga Stabilizer) ile değerlendirildi ve stabilizasyon kuvvet bulguları basınçtaki değişim (mmHg) ve stabilizasyonu devam ettirebildikleri süre (sn) olarak kaydedildi. Egzersiz öncesi ve 8 seans sonunda olmak üzere iki değerlendirme yapıldı.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to compare the effects of Multi-Gravitational Suspension Based Exercises (M-Gravity) and equipment-based pilates exercises on postural control, trunk stabilization, spinal mobility and endurance in sedentary individuals. A total of 60 individuals between the ages of 18-45 were included in the study. 30 sedentary individuals (27 females, 3 males) who applied to a private sports center for M-Gravity exercises were included in the M-Gravity exercise group, and 30 sedentary individuals (26 females, 4 males) who applied for equipment-based pilates exercises were included in the equipment-based pilates exercise group. The physical activity levels of the individuals were determined with the International Physical Activity Questionnaire - Short Form (IPAQ - SF). Sociodemographic characteristics of the individuals were recorded. In both groups, the exercises were performed by a specialist trainer, with 8 sessions per month, twice a week, with a session duration of 60 minutes. Postural control of both groups was evaluated with Y-Balance Test, spinal mobility with Trunk Lateral Flexion Assessment Test and Modified Schober Test, trunk flexor endurance was evaluated statically with Trunk Flexor Endurance Test and dynamically with Sit-up Test. Deep trunk stabilizer muscle strength was evaluated with a stabilizing pressure biofeedback device (Chattanooga Stabilizer), and stabilization strength findings were recorded as the change in pressure (mmHg) and the time (sec) they were able to maintain stabilization. Two evaluations were made before the exercise and at the end of 8 sessions.