Effect of different irrigation needle tips on apically extruded irrigant in over-instrumented root canals
Taşkin prepare edilmiş kök kanallarinda farkli irigasyon uçlarinin apikalden taşan solusyon miktarina etkisi
  1. Tez No: 812819
  2. Yazar: SAFA HAZIM YAHYA AL-QASSAB
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜR GENÇ ŞEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu tez çalışmasnda, sağlam ve bozulmuş apikal konstriksiyonları olan dişlerde farklı tipte irigasyon iğnelerinin apikalden ekstrüde irigasyon miktarına etkisini değerlendirmeyi amaçlanmıştır. Kırk mandibular dişin apikal foramenleri dental operasyon mikroskobu altında belirlendi ve örnekler iki gruba ayrıldı (n=20). Gruplardan biri apikal foramenin 0,5 mm altından, diğeri ise apikal foramenin 0,5 mm ilerisinden taşkın olarak enstrümante edildi. Son irigasyon işlemlerinde dört farklı iğne kullanıldı: tek taraflı havalandırmalı kapalı uçlu iğne, çift taraflı havalandırmalı kapalı iğne, açık uçlu iğne ve yandan havalandırmalı plastik iğne (Trunatomy). Tüm numuneler, randomize çapraz tasarım kullanılarak tüm iğne tipleri ile ayrı ayrı irrige edildi. Taşan solusyonlar, irigasyon prosedürlerinden önce tartılmış olan çiçek köpüğü yerleştirilmiş plastik kaplarda toplandı. Taşan solüsyon miktarları, kapların başlangıç ağırlıklarının son ağırlıklarından çıkarılmasıyla hesaplandı. İstatistiksel değerlendirmeler için Tekrarlanan İki Yönlü ANOVA ve Tukey post-hoc testleri kullanıldı. Taşkın enstrümantasyon yapılan gruplarda, kullanılan iğnelerden bağımsız olarak, tüm iğne grupları sağlam apikal foramene sahip dişlere göre önemli ölçüde daha fazla irrigan ekstrüzyonuyla sonuçlandı. Sağlam apikal daralmaya sahip irigasyon gruplarında ekstrüzyon miktarı çift delikli kapalı uçlu iğnede en az, açık uçlu iğne grubunda en fazlaydı. Taşkın enstrümantasyon yapılmış gruplarda, en az tek taraflı delikli iğnede, en fazla ise açık uçlu iğnede ekstrüzyon gözlendi. Bu çalışmanın sınırlamaları altında, taşkın enstrümantasyon yapılmış dişlerdeki irigasyon işlemleri için yandan tek delikli kapalı uçlu iğnenin kullanımı önerilebilir.
Özet (Çeviri)
This thesis aimed to evaluate the effect of using different types of irrigation needles on the amount of apically extruded irrigant on teeth with intact and disrupted apical constrictions. The apical foramen of the forty mandibular teeth were determined under a dental operating microscope, and the specimens were divided into two groups (n = 20). One of the groups was instrumented 0.5 mm short of the apical foramen, and the other was instrumented 0.5 mm beyond the apical foramen. Four different needles were used for final irrigations: a one-side-vented close-end needle, a double-side-vented close-ended needle, an open-ended needle, and a side-vented plastic needle (TruNatomy). All specimens were irrigated with all needle types using a randomized crossover design. The extruded irrigants were collected in floral-foam-inserted plastic containers, which were weighed before the irrigation procedures. The amounts of extruded solutions were calculated by subtracting the initial weights of the containers from their final weights. Repeated Measures of Two-way ANOVA and Tukey's post hoc tests were used for statistical evaluations. In over-instrumented groups, regardless of the needles used, all needle groups resulted in significantly greater extrusion than did teeth with intact apical foramen. The amount of extrusion in the intact apical constriction group was least in the double-side vented needle and greatest in the open-ended needle group. In the over-instrumented group, the least extrusion was observed with the one-side-vented needle and the greatest with the open-ended needle. Within the limitations of this study, the one-side-vented needle can be recommended for irrigation procedures in over-instrumented teeth.