Yavaşlama parametresinin bazı parametrizasyonlarının f(R,T) gravitasyon teorisinde incelenmesi
Investigation of some parametrizations of deceleration parameter in f(R,T) theory of gravity
- Tez No: 812820
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DEĞER SOFUOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematiksel Fizik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu Tez'de, düz FLRW evreninin arka planında, f (R, T) gravitasyon teorisi baglamında, ̆ evrenin ivmeli geni ̧slemesini ve bu geni ̧slemedeki faz geçi ̧sini incelemek için yava ̧slama parametresinin zamana baglı iki farklı parametrizasyonu kullanılmı ̧stır. Bunlardan biri, ̆ yava ̧slama parametresinin hiperbolik formda oldugu, di ̆ geri ise kuadratik formda oldu ̆ gu ̆ parametrizasyonudur. Modifiye alan denklemleri, f (R, T) fonksiyonunun, f (R, T) = R + 2 f(T) seçimi altında çözülmü ̧stür. Model 1 - Model 4 olarak adlandırılan modeller, iki farklı gözlem grubunun Hubble ve yava ̧slama parametrelerinin günümüz degerleri ve ̆ evrenimizin ya ̧sı için i ̧saret ettigi de ̆ gerlere göre analiz edilmi ̧stir. Her bir model için, ̆ bazı geometrik ve dinamik büyüklüklerin zamana göre grafikleri çizilerek, zaman içindeki evrimleri tartı ̧sılmı ̧stır. Ayrıca sonuçların geçerliligini de ̆ gerlendirmek için enerji ko ̧sulları ̆ yorumlanmı ̧stır. Ele alınan tüm modellerin, mevcut kozmolojik gözlemlerle tutarlı oldugu ve ̆ erken evrende, modellerin agırlıklı olarak sıradan madde ile dolu oldukları, fakat geç evrende ̆ quintessence olarak adlandırılan karanlık enerji modeli gibi davrandıkları, diger yandan, ̆ kuadratik form ile olu ̧sturulan evren modellerinin big rip ile sonlandıgı gösterilmi ̧stir.
Özet (Çeviri)
In this Thesis, two different time dependent parameterizations of the deceleration parameter are used to examine the accelerated expansion of the universe and the phase transition in this expansion in the context of f (R,T) gravitational theory in the background of the flat FLRW universe. One of them is the parameterization where the deceleration parameter is in hyperbolic form and the other is in quadrtic form. The modified field equations are solved under the selection f (R,T)=R + 2 f(T) of the function f (R,T). Models called Model 1 - Model 4 were analyzed using the current values of Hubble and deceleration parameters and the age of our universe of two different observation groups. For each model, some geometric and dynamic quantities are plotted against time and their time evolution is discussed. In addition, the energy conditions were interpreted to evaluate the validity of the results. All the models considered have been shown to be consistent with current cosmological observations, and in the early universe, the models have predominantly filled with ordinary matter, but behave like a dark energy model called quintessence in the late universe. On the other hand the universe models constracted with quadratic form end with a big rip.