Helikobakter pilori enfeksiyonunun gastrointestinal prekanseröz lezyonlar üzerine etkisinin retrospektif değerlendirilmesi
Retrospective evaluation of the relationship between helicobacter pylori infection and premalignant gastrointestinal lesions
  1. Tez No: 826107
  2. Yazar: FAHRİ GÜVEN ÇAKIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT ENVER DOLAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gastroenteroloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Helikobakter pilori dünya üzerinde en yüksek prevalansa sahip enfeksiyon nedenlerinden biridir. WHO (Dünya Sağlık Örgütü) tarafından mide kanseri nedenlerinden biri olarak kabul edilmiştir. Çalışmamızda bu enfeksiyon etkeninin mide premalign lezyonları ve kolon premalign lezyonları ile ilişkisini inceledik. Bu çalışma 1 Ocak 2021 ile 28 Şubat 2023 tarihleri arasında, Bursa Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Gastroenteroloji Bilim dalına başvuran gastroskopi ve kolonoskopi yapılmış, tarama kriterlerimize uyan 725 hastanın verileri taranarak retrospektif olarak yapılmıştır. Hastalar gastroskopi biyopsi sonuçlarına göre, helikobakter pilori pozitif ve helikobakter pilori negatif olan iki gruba ayrılmıştır. Bu iki grup yaşa, cinsiyete, mide atrofisine, mide metaplazisine, kolon poliplerinin cinsine, kolon poliplerinin boyutuna ve lokalizasyon farklarına göre istatistiksel olarak karşılaştırılmıştır. Hastaların 304'ü kadın, 421'i erkekti. H.pilori pozitif gelen hasta sayısı 214'dür. H.pilori pozitif olan hastaların yaş ortalaması 57 (20-82) iken biyopsi sonucu negatif gelen hastaların yaş ortalaması 61'dir (18-90).
Özet (Çeviri)
Helicobacter pylori is one of the most prevalent infections worldwide and is recognized by the World Health Organization (WHO) as one of the causes of stomach cancer. In our study, we examined the association of this infectious agent with premalignant lesions in the stomach and colon. This study was conducted retrospectively, between January 1, 2021, and February 28, 2023, at the Department of Gastroenterology at Bursa Uludağ University Faculty of Medicine Hospital. We reviewed the data of 725 patients who underwent gastroscopy and colonoscopy and met our screening criteria during this period. Patients were divided into two groups based on their gastroscopy biopsy results: those who tested positive for Helicobacter pylori and those who tested negative. These two groups were statistically compared based on age, gender, gastric atrophy, gastric metaplasia, the type of colon polyps, and the size and location of colon polyps. Of the patients, 304 were female and 421 were male. The number of patients who tested positive for H. pylori was 214. The average age of H. pylori-positive patients was 57 years (range 20-82), while the average age of patients with a negative biopsy result was 61 years (range 18-90).