Kent içi karayolu alt geçitlerde yüzeysel yağmur suyu drenajı için hibrit sistem analizi: Diyarbakır örneği
Hybrid system analysis for surface rainwater drainage in urban highway underpasses: The case of Diyarbakir city
  1. Tez No: 812838
  2. Yazar: HÜSEYİN FİDAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TAMER BAĞATUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Dünyada ve ülkemizde trafik kazalarında boğulma ölümleri genellikle karayolunun eğimli veya çöküntü bölümlerinde meydana gelmektedir. Bir kentsel alandaki karayolu düşük noktalarından yağmur suyunun hızlı ve güvenli bir şekilde nasıl uzaklaştırılacağı konusunda artan bir endişe bulunmakla birlikte bu sorunun çözümleri de aranmaktadır. Bu çalışmada Diyarbakır-Şanlıurfa, kent içi karayolu üzerinde bulunan köprülü kavşaklardan Doğum Hastanesi Köprülü Kavşağı uygulama alanı olarak seçilmiş olup hem güvenlik hem de hidrolik verimlilik açısından karayolu alt geçidi drenaj tasarımını iyileştirmek için yeni bir hibrit sistem sunulmaktadır. Alt geçit drenaj tesisinin iki sistemden oluşması tavsiye edilir: Küçük akımları yer çekimi yoluyla toplamak için boyutlandırılmış bir yeraltı kanalizasyon hattı ve büyük bir akım sırasında fazla suyu kaldırmak için bir pompa sistemi önerilmektedir. Pompa sistemi, acil ihtiyaçlar üzerine sabit bir istasyon veya hareketli bir birim olabilir. Birden fazla akımlar için böyle bir drenaj sistemi tasarlamak için, kanalizasyon borularını ve karter pompalarını boyutlandırmak için sırasıyla kullanılan Rasyonel Metot ve önerilen sistemin performansını iki akım altında doğrulamak için benimsenen EPA SWMM bilgisayar modeli dahil olmak üzere iki hidrolojik metot kullanılır. Sistem için seçilen alt geçit noktalarındaki hidrolik analizler Amerika Birleşik Devletleri'nin Çevre Koruma Ajansı (EPA) tarafından önerilen bilgisayar programı Yağmur Suyu Yönetim Modeli (SWMM) ile analiz edilecektir.
Özet (Çeviri)
Drowning deaths in traffic accidents in the world and in our country generally occur in the sloped or collapsed sections of the highway. While there is growing concern about how to quickly and safely remove rainwater from highway low points in an urban area, solutions to this problem are also sought. In this study, the Maternity Hospital Bridge Interchange, one of the interchanges on the Diyarbakır-Sanlıurfa city highway, was chosen as the application area, and a new hybrid system is presented to improve the highway underpass drainage design for both safety and hydraulic efficiency. It is recommended that the underpass drainage facility consists of two systems: a sized underground sewer line to collect the small currents by gravity, and a pump system to remove excess water during a major current. The pump system can be a fixed station or a mobile unit on urgent needs. To design such a drainage system for multiple currents, two hydrological methods are used, including the Rational Method used to size the sewer pipes and sump pumps, respectively, and the EPA SWMM computer model adopted to validate the performance of the proposed system under two current. Hydraulic analyzes at the underpass points selected for the system will be analyzed with the Stormwater Management Model (SWMM), a computer program recommended by the United States Environmental Protection Agency (EPA).