Diş hekimliği lisans öğrencileri tarafından yapılan kök kanal tedavisi ve üst restorasyonların kalitesinin periapikal sağlık ile ilişkisinin değerlendirilmesi: retrospektif bir çalışma
Evaluation of the relationship between periapikal health and the quali̇ty of root canal treatment and upper restorati̇ons performed by dental undergraduate students: a retrospecti̇ve study
- Tez No: 812837
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZNUR GÜÇLÜER
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Diş Hekimliği Lisans Öğrencileri Tarafından Yapılan Kök Kanal Tedavisi ve Üst Restorasyonların Kalitesinin Periapikal Sağlık ile İlişkisinin Değerlendirilmesi: Retrospektif Bir Çalışma Amaç: Bu retrospektif çalışmanın amacı Akdeniz Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Endodonti Kliniği'nde stajyer hekimler (Dönem 4 ve Dönem 5 lisans öğrencileri) tarafından endodontik tedavi görmüş dişlerde periapikal sağlığın, uygulanan kök kanal tedavisi ve üst restorasyon kalitesiyle ilişkisini değerlendirmektir. Yöntem: Bu çalışmada Akdeniz Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Endodonti Kliniği'nde stajyer hekimler tarafından endodontik tedavi yapılmış dişlerde periapikal sağlığın; uygulanan kök kanal tedavisi ve üst restorasyon kalitesiyle ilişkisi değerlendirilmiştir. 2017-2022 yılları arasında Dönem 4 ve Dönem 5 lisans öğrencileri tarafından kök kanal tedavisi yapılmış olan dişlerin tedaviden en az 1 yıl sonra alınmış dijital panoromik radyografik görüntüleri retrospektif olarak değerlendirilmiştir. Dijital panoramik radyografik görüntülere fakültemizin veri tabanından erişilmiştir. Panaromik radyografilerin incelenmesinden elde edilen veriler çapraz tablo (Crosstab) ki kare ilişki analizi, frekanslar için Fisher'ın kesinlik testi yapılarak değerlendirildi. Çalışmanın istatistiki testlerinde IBM SPSS Statistics (v. 25) (Windows, Chicago, ABD) kullanılmıştır. Bulgular: Bu çalışmada hem kök kanal tedavisinin kalitesi hem de üst restorasyonun kalitesi periapikal iyileşme ile anlamlı oranda ilişkili bulunmuştur. Kaliteli ve düzgün kök kanal tedavisi uygulanan dişlerde üst restorasyon kalitesinin periapikal iyileşmeye etkisi yoktur. Kalitesiz uygulanan kök kanal tedavili dişlerde ise yeterli üst restorasyon kalitesi periapikal iyileşmeyi anlamlı ölçüde olumlu etkilemiştir. Sonuç: Bu çalışmadan elde edilen veriler doğrultusunda kök kanal tedavisi görmüş dişlerin uzun dönem takibinde periapikal iyileşmenin kök kanal tedavisi ve üst restorasyon kalitesiyle ilişkili olduğu ve bu faktörlerin birbirinden bağımsız olarak periapikal iyileşmeyi etkileyebildiği ortaya konmuştur. Sistematik olarak ilerlendiğinde doğru teşhis, planlama ve kaliteli tedavi uygulamasıyla periapikal sağlığın uzun yıllar olumlu seyrinin sürdürülebileceği fikri umut vericidir.
Özet (Çeviri)
Evaluation of the Relationship between Periapical Health and the Quality of Root Canal Treatment and Upper Restorations Performed by Dental Undergraduate Students: A Retrospective Study Objective: The aim of this retrospective study is to evaluate the relationship between periapical health, root canal treatment and upper restoration quality in teeth that underwent endodontic treatment by undergraduate dentistry students at Akdeniz University Faculty of Dentistry Endodontic Clinic. Materials and Methods: This study aimed to evaluate the relationship between periapical health in teeth treated with endodontic treatment by intern physicians at the Endodontics Clinic of Akdeniz University Faculty of Dentistry and root canal treatment and upper restoration quality. The results of this study were obtained by evaluating digital panoramic radiographic images taken at least 1 year after treatment of teeth that underwent root canal treatment by undergraduate students in Period 4 and Period 5 between 2017-2022 retrospectively. The data obtained from the examination of panoramic radiographs were evaluated by cross-tabulation (Crosstab) chi-square relationship analysis and Fisher's exact test for frequencies. IBM SPSS Statistics (v.25) (Windows, Chicago, USA) was used for statistical tests in the study Results: In this study, both the quality of root canal treatment and the quality of upper restoration were found to be significantly related to periapical healing. The quality of upper restoration has no effect on periapical healing in teeth where quality and proper root canal treatment is applied. In teeth with root canal treatment applied poorly, sufficient upper restoration quality has significantly positively affected periapical healing. Conclusion: According to the data obtained from this study, it has been revealed that periapical healing is related to root canal treatment and upper restoration quality in long-term follow-up of teeth that have undergone root canal treatment, and these factors can affect periapical healing independently of each other. The idea that periapical health can be sustained positively for many years with proper diagnosis, planning, and quality treatment application when systematically progressed is promising.