Kronik inmeli hastalarda transkraniyal doğru akım stimülasyonunun denge, yürüme fonksiyonu ve yaşam kalitesi üzerine etkisi
The effect of transcranial direct current stimulation on balance, gait function and quality of life in patients with chronic stroke
  1. Tez No: 812842
  2. Yazar: NEHİR TOKTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NESLİHAN DURUTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
kalitesi üzerindeki etkileri henüz netlik kazanmamıştır. Çalışmamızın amacı kronik inmeli hastalarda tDAS'ın denge, yürüme fonksiyonu ve yaşam kalitesi üzerindeki etkilerini incelemektir. Çalışmamızda dahil edilme kriterlerine uyan kronik inmeli 28 hasta, rastgele olarak müdahale ve kontrol grubu olarak iki gruba ayrıldı. Hastaların dengeleri; Zamanlı Kalk ve Yürü Testi (ZKYT) ve Berg Denge Ölçeği (BDÖ) ile değerlendirildi. Yürüme fonksiyonları 10 Metre Yürüme Testi ile egzersiz kapasiteleri Altı Dakika Yürüme Testi (6 DYT) ile, alt ekstremite fonksiyonu; Fugl Meyer Alt Ekstremite Ölçeği (FM-AE) ile, yaşam kalitesi; İnmeye Özgü Yaşam Kalitesi Ölçeği (SS-QOL) ile değerlendirildi. Çalışma çift kör yürütüldü. Her iki gruptaki hastalara 4 hafta süreyle, haftanın 5 günü, günlük ortalama 1 saat görev odaklı fizyoterapi ve rehabilitasyon programı uygulandı. Müdahale grubundaki hastalara görev odaklı eğitim programına ek olarak anodal tDAS uygulandı. Uygulama 2 mA akım şiddeti ile haftada 5 gün, her seans 20 dakika olacak şekilde, toplam 4 hafta yapıldı. Kontrol grubunda ise tDAS uygulaması haftada 5 gün, her seans 20 dakika, toplam 4 hafta, elektrotlar müdahale grubuyla aynı şekilde yerleştirildi. Ancak akım 30 saniye açılıp hastanın karıncalanma hissi alması sağlandıktan sonra hastaya fark ettirmeden kapatıldı.
Özet (Çeviri)
of life in stroke patients have not yet been clarified. The aim of our study was to examine the effects of tDAS on balance, gait function and quality of life in patients with chronic stroke. In our study, 28 patients with chronic stroke who met the inclusion criteria were randomly divided into two groups as intervention and control groups. Patients' balance was evaluated with the Timed Up and Go Test (TUG) and Berg Balance Scale (BBS). Gait function was evaluated with the 10 Meter Walk Test, exercise capacity with the Six Minute Walk Test (6MWD), lower extremity function with the Fugl Meyer Lower Extremity Scale (FM-AE), and quality of life with the Stroke Specific Quality of Life Scale (SS-QOL). The study was conducted double-blind. Patients in both groups received a task-oriented physiotherapy and rehabilitation program for 4 weeks, 5 days a week, for an average of 1 hour daily. In addition to the task-oriented training program, anodal tDCS was applied to the patients in the intervention group. The practice was performed with a current intensity of 2 mA, 5 days a week, each session for 20 minutes, for a total of 4 weeks. In the control group, tDAS application was performed 5 days a week, each session for 20 minutes, for a total of 4 weeks, and the electrodes were placed in the same way as in the intervention group. However, after the flow was opened for 30 seconds and the patient felt a tingling sensation, it was turned off without the patient noticing.