Özel gradiyent terimli durgun olmayan kuazi optik denklemi için optimal kontrol problemi
Optimal control problem for the nonstationary quasi-optics equation with a special gradient term
- Tez No: 812847
- Danışmanlar: PROF. DR. BÜNYAMİN YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Enformatik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 41
Özet
Bu tez çalışmasında özel gradiyent terimli kuazi optik denklemi için final kriterli optimal kontrol problemi incelenmiştir. İlk önce söz konusu optimal kontrol probleminin çözümünün varlığı ve tekliği teoremleri ispatlanmıştır. Daha sonra, ele alınan problemde amaç fonksiyonelinin diferansiyellenebilirliğini incelenmiş ve fonksiyonelin birinci varyasyonu için formül elde edilmiştir. Bu formülden yaralanarak incelenen optimal kontrol probleminin çözümü için varyasyon eşitsizliği biçiminde gerek şart elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the optimal control problem with final criteria for the quasi-optics equation with special gradient terms is investigated. First, the existence and uniqueness theorems of the solution of the optimal control problem are proved. Then, the differentiability of the objective functional was examined and the formula for the first variation of the functional was obtained. The necessary condition in the form of inequality of variation has been obtained for the solution of the optimal control problem examined by using this formula.