Puberte dönemi sedanterler ile futbolcuların bazı antropometrik ve biomotorik özelliklerinin karşılaştırılması
  1. Tez No: 81287
  2. Yazar: HALİT AKIN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖMER ŞENEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
ÖZET Bu çalışmada Puberte döneminde bulunan (Erkek) sedanterlerle futbolcuların, Antropometrik ve Biomotor fonksiyon özelliklerinin karşılaştırılması yapılmıştır. Çalışmamızda Sakarya ilinde Mehmet Akif Ersoy İlköğretim Okulunda Orta öğretimde okuyan Puberte dönemi (30 Erkek) Sedanter (30 Erkek) futbolcu gruplar şeklinde organize edilmiştir.Sedanter grupların beden eğitimi dersi haricinde herhangi bir spor branşı ile düzenli bir şekilde uğraşmama şartı aranırken futbolcu gruplarında en az üç yıl okul veya kulüplerde oynama ön şartı ile gruplar oluşturulmuştur. Çalışmamız iki aşamalı olarak organize edilmiş ve yürütülmüştür. Birinci aşamada deneklerin Uzunluk (Boy, Ağırlık, Büst, Kol, Önkol, El, Uyluk, Bacak, Ayak), Genişlik (Biacromia, Dirsek, El bileği, Elaya, Bitrochanteric, Diz, Ayak bileği, Ayak), Çevre (Omuz, Göğüsins., Göğüs Ekp., Kol Eks., Kol Fix, Ön kol, Karın, Kalça, Uyluk, Bacak), Yağ (Biceps, Triceps, Subscapula, Abdomion, Suprailiac, Uyluk, Calf) ölçümleri incelenmiştir. İkinci aşamada Biomotorik özelliklerin ölçümleri alınmıştır.Eurofit test bataryasından motor özellikleri ölçmeye yarayan (Flamingo denge, disklere vuruş, otur uzan, durarak uzun atlama, el dinamometresi, bükülü kol ile asılma, 10x5m. mekik koşusu) tesleri uygulanmıştır. Puberte döneminde yapılan bu testler sonucunda uzunluk ölçümlerinde futbolcular ile Sedanterler arasında farklılık olmadığı, genişlik ve çevre ölçümlerinde futbolcuların Sedanterlere göre daha iyi olduğu, yağ ölçümlerinde Sedanterlerin yağ oranlarının futbolculardan daha fazla olduğu bulunmuştuır. Biomotor özelliklerinde genel olarak futbolcu grubun testler sonucunda Sedanterlere göre daha dengeli, esnek ve izometrik kuvvetleri daha yüksek bulunmuştur. VIII
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, sedanters and footballers soccers ( bath male ) at puberte period have been compared by means of antropometric and biomotoric functional features. This study, is organized between the groups of 30 male sedanters and 30 male footballers of Sakarya Mehmet Akif Ersoy İlköğretim School (from secondary pact ). According to our specification ; sedanter group would not be related in any sport brunch regularly except sport lessons in school and footballers group would play football at least 3 years in school or in any club. Our study has been carried on in 2 parts. In the first part, lenght ( height, weight, bust arm, fore arm, hand, thigh,leg,foot, and foot ankle, circumference ( shoulder, chest ins, chest exp, arm eks, arm fix, fore arm, abdomen, hip, thigh, legl, lipid ( biceps, triceps, subscapula, abdominal, suprailiac, thigh, calf ) measurements have been reseorched. In the second part, measurements of biomotoric features have been taken. From Eurofit test (in order to measure motoric features). (Flamingo balance, blow to disks, sit - lie down, bread jump while stopping, hand dinomometer, hanging with twisted arm, 10 x 5 m. shuttle race) tests have been applied in order to measure motoric features. At the end of these tests which have been held in puberte period ; it is found that no meaningful difference between sedanters and footballers by means of length measurements, footballers are better by means of width and circumferencial measurements, and by means of lipid measurements sedanters' lipid ratios are more than footballers' lipid rations. By means of biomotoric, features, footballers were found more balancive, flexible than the scanters and their izometric power was higher than sedanters'izometric power. IX