KOBİ'lerde eğitim geliştirme, yöntem ve safhaları; KORDSA örneği
Training and development methods and proceses in SMES
  1. Tez No: 81288
  2. Yazar: İLKER SEYHUN KAZANCI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERHAN BİRGİLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
ÖZET Bu çalışmada KOBİ' lerin bu günkü durumu hakkında kısa bir bilgi verdikten sonra KOBİ' lerde eğitimin önemi üzerinde durulmuştur. Ayrıca eğitimin KOBİ' 1er üzerindeki etkisinden bahsedilmiştir. Eğitim çalışmalarından bahsederken de sırasıyla eğitim ihtiyacının belirlenmesi, planlanması, uygulanması ve değerlendirilmesi konulan üzerinde dururken ayrıca eğitim yöntemlerinden de bahsedilmiştir. KOBİ' lerin eğitime ne derece önem verdikleri veya ne kadarının bu konularla profesyonelce ilgilendiği, eğitime önem veren işletmelerle eğitime önem vermeyen işletmeler arasında ne tür farklılıkların olduğu incelenmeye çalışılmıştır. Ayrıca son bölümde Kordsa eğitim sistemi bir örnek olarak verilmiş ve bir model olarak sunulmuştur. m.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, after given a brief information about the current situations of SMEs (Small and Medium-Sized Enterpries) the inportance of training in SMEs is discussed in addition the effect of training over SMEs is mentioned. While training activities are mentioned, the evaluation of training need and its planning, aplication and controlling are mentioned. It is attempted to investigate the importance of training for SMEs how many SMEs are interested in training in a professional manner, what kind of differences occur between the firms that are attributes importance in training and those of not. In the last section KORDS A training system is presented as a case study and a model for SMEs. IV.