Diyarbakır doğal taş sektörüne genel bir bakış ve sektörel analiz
Overview of Diyarbakir natural stone industry and sectoral analysis
- Tez No: 812870
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA AYHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu araştırma; Diyarbakır Mermerciler Madenciler Derneği (DİMAD) ve Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odasının desteği ile, Dicle Üniversitesi Mühendislik Fakültesi tarafından yürütülmüştür. Proje kapsamında; sadece Diyarbakır ili sınırları içerisindeki mermer ocak ve fabrika işletmeleri değerlendirilmemiş olup, Diyarbakır kökenli mermer sektörü yatırımcılarının, ülkemizin başka bölgelerindeki doğal taş işletmeleri de değerlendirilmiştir. Saha çalışmaları (anket) yapılarak, Diyarbakır Mermer Sektörü yatırımcılarının ülkenin Doğal Taş Sektörü ve dolayısıyla ekonomisine yaptığı katkıları istatistiksel olarak ortaya konmuştur. Saha çalışmaları, DİMAD üyesi olan firmalarla sınırlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research was carried out by the Faculty of Engineering of Dicle University with the support of Diyarbakır Marbles Miners Association (DIMAD) and Diyarbakır Chamber of Commerce and Industry. Within the scope of the project, not only the marble quarries and factory enterprises within the borders of Diyarbakır province were evaluated, but also the natural stone enterprises of the Diyarbakır origin marble sector investors in other regions of our country. By conducting field studies (surveys), the contributions of the investors of the Diyarbakır Marble Sector to the Natural Stone Sector of the country and therefore to the economy have been statistically demonstrated. Field studies are limited to companies that are members of DIMAD.