Ergenlerde internet bağımlılığı ile merhamet düzeyi arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship between internet addiction and compassion level in adolescents
  1. Tez No: 812932
  2. Yazar: BEYZA AKDAMAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULLAH SÜRÜCÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu araştırmanın amacı, ergenlerde internet bağımlılığı ile merhamet düzeyi arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Araştırma ilişkisel tarama modelindedir. Araştırmanın çalışma grubu, 2022 – 2023 eğitim öğretim yılında Kahramanmaraş ili merkez ilçelerinden Onikişubat ilçesindeki resmi ortaöğretim okullarında öğrenime devam eden ergenlerden oluşmaktadır. Araştırmanın çalışma grubunu 209 kadın, 241 erkek olmak üzere toplamda 450 ergen oluşturmaktadır. Araştırmada, çalışma grubunda bulunan ergenlerin demografik bilgilerinin belirlenmesi için Kişisel Bilgi Formu, internet bağımlılığı düzeylerinin belirlenmesi için Ergenler için İnternet Bağımlılığı Ölçeği ve merhamet düzeylerinin belirlenmesi için Merhamet Ölçeği kullanılmıştır. Çalışmada elde edilen verilerin analizi için Bağımsız Örneklem t Testi, Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA), Pearson Korelasyon Analizi ve Çoklu Doğrusal Regresyon Analizinden yararlanılmıştır. Araştırmada elde edilen bulgulara göre; ergenlerin internet bağımlılığı puanlarının cinsiyet, sınıf, okul türü ve algılanan ekonomik durum değişkenlerine göre anlamlı düzeyde farklılaşmadığı görülmüştür. İnternet kullanım amacı ve internet kullanım süresi değişkenlerine göre ise anlamlı düzeyde farklılaştığı sonucuna ulaşılmıştır. Ergenlerin merhamet toplam puanının sınıf ve algılanan ekonomik durum değişkenlerine göre anlamlı düzeyde farklılaşmadığı görülürken, cinsiyet, okul türü, internet kullanım amacı ve internet kullanım süresi değişkenlerine göre anlamlı düzeyde farklılaştığı bulunmuştur. Ayrıca internet bağımlılığı ile kendine merhametli olma alt boyutu ile pozitif yönlü düşük düzeyde bir ilişki; başkalarına merhametli olma, diğer canlılara merhametli olma alt boyutları ve merhamet toplam puanı ile negatif yönlü düşük düzeyde bir ilişki olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Ek olarak, merhamet puanlarının internet bağımlılığı puanlarındaki varyansın %5.9'unu açıkladığı görülmüştür. Elde edilen bulgular alan yazındaki bilgiler doğrultusunda tartışılmış ve çeşitli önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between internet addiction and compassion level in adolescents. The model of the research is survey model. The study group of the research consists of adolescents who continue their education in official high schools in Onikisubat, one of the central districts of Kahramanmaraş province in the 2022-2023 academic year. The study group of the research consists total of 450 adolescents, 209 female and 241 male. In the study, the Personal Information Form to determine the demographic information of the adolescents in the study group, Internet Addiction Scale for adolescents to determine the internet addiction levels of adolescents were used. The Compassion Scale to determine the levels of compassion was used. Independent Sample t-Test, One-Way Variance Analysis (ANOVA), Pearson Correlation Analysis and Multiple Linear Regression Analysis were used to the analysis of the data obtained in the study. The findings indicate that the internet addiction scores of adolescents does not differ significantly according to the variables of gender, class, school type and perceived economic status. It was concluded that there is a significant difference according to the variables of the purpose of internet use and the duration of internet use. While it was observed that the total compassion score of the adolescents did not differ significantly according to the class and perceived economic status variables, it was found that it differed significantly according to the variables of gender, school type, purpose of internet use and duration of internet use. In addition, there was a positive and low level correlation between internet addiction and self-compassion sub-dimension; a negative and low level correlation was found with the sub-dimensions of being compassionate to others, compassionate towards other living things, and the total score of compassion. In addition, it was seen that compassion scores explained 5.9% of the variance in internet addiction scores. The findings of the research were discussed in line with the information in the literature, and various suggestions were made.