Ergenlerde internet bağımlılığı ile şema alanları ve şema başa çıkma mekanizmalarının ilişkisi
Schema areas and schema coping mechanisms in internet addiction in adolescents
- Tez No: 874362
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ UFUK KOCATEPE AVCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Araştırmanın genel çerçevesine baktığımızda ergenlerde internet bağımlılığı düzeyiyle erken dönem uyum bozucu şemaların bulunmasına ve şema alt alanlarından olan kopukluk, zedelenmiş sınırlar, zedelenmiş otonomi, diğeri yönelimlik ve aşırı tetikte olmanın incelenmesine ve şemaların sürmesine neden olan başa çıkma mekanizmalarını; şema kaçınma ve şema telafi ilişkisini incelemek amacıyla yapılmıştır. Araştırmada ilişkisel tarama modeli kullanılmış nicel ve betimsel bir araştırmadır. Çalışma örneklemi Ocak-Mart ayları arasında, Mersin ilinde bulunan Mersin Büyükşehir Belediyesine bağlı kurs merkezlerinde öğrenim gören öğrenciler ve Merci Danışmanlık merkezinden hizmet alan 14-19 yaş grubundaki gönüllü öğrencilerin katılımından oluşmaktadır. Bu çalışmada veri toplanırken Kişisel Bilgi Formu, Ergenler için İnternet Bağımlılığı Ölçeği (EİBÖ), Young Şema Ölçeği-Kısa Form 3 (YŞÖ-KF3), Young Telafi Ölçeği (YTÖ) ve Young Kaçınma Ölçeği (YR-KÖ) tercih edilmiştir. Araştırma verilerinin analizinde SPSS 21 programı kullanılmıştır. Betimsel İstatistik için frekans analizleri yapılmıştır. Değişkenler arası ilişkiler Pearson Korelasyon ve Çoklu Regresyon analizleri ile incelenmiştir. İnternet bağımlılığı ile şema alt alanları arasında anlamlı düzeyde pozitif bir ilişki vardır. İnternet bağımlılığı şema alt alanlarından zedelenmiş otonomiyi ve şema başa çıkma mekanizmalarını; şema kaçınma ve şema telafi yordamaktadır.
Özet (Çeviri)
When we look at the general framework of the research, we examine the level of internet addiction in adolescents and the presence of early maladaptive schemas, and the coping mechanisms that cause the schemas to persist, such as disconnection from schema subdomains, damaged boundaries, damaged autonomy, other-directedness and hypervigilance; It was conducted to examine the relationship between schema avoidance and schema compensation. The research is a quantitative and descriptive research using the relational screening model. The study sample consists of students studying at course centers affiliated to Mersin Metropolitan Municipality in Mersin province between January and March, and volunteer students in the 14-19 age group receiving service from Merci Consultancy center. While collecting data in this study, Personal Information Form, Internet Addiction Scale for Adolescents (EİBÖ), Young Schema Scale-Short Form 3 (YŞÖ-KF3), Young Compensation Scale (YTÖ) and Young Avoidance Scale (YR-KÖ) were preferred. SPSS 21 program was used to analyze the research data. Frequency analyzes were performed for Descriptive Statistics. Relationships between variables were examined with Pearson Correlation and Multiple Regression analyses. There is a significant positive relationship between internet addiction and schema subdomains. Internet addiction includes impaired autonomy and schema coping mechanisms from schema subdomains; predicts schema avoidance and schema compensation.