Kent kimliginin korunmasında kent imajına ve yaşanabilir kent algısına etkisi: Tophane ve cevresi
The effect of the protection of urban identity on the urban image and the perception of livable city: Tophane and its environment
  1. Tez No: 812949
  2. Yazar: BARIŞ KESKİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ JÜLİDE EDİRNE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimarlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Yazılı tarihi 2700 yıldan fazla olan, arkeolojik çalışmalar sonucunda 9000 yılı geçtiği tahmin edilen İstanbul şehri ; çok katmanlı bir yapıya sahip bir dünya şehridir diyebiliriz. Tarihin farklı zamanlarında farklı değişimler geçiren bu kadim şehir kentsel kimliğin değişmesi hakkında bize harika örnekler sunmaktadır. Bizans İmp. döneminden sonraki gelişimi üzerinde yoğunlaşılmış o dönemde ki kıyı ticareti sebebiyle hızlı değişen bölgedeki yıllar içerisindeki katmanlaşmalar tezde aktarılmıştır. Bölgenin cok katmanlı yapısının gelişimine, bu gelişimin nedenlerine ve sonuçlarına nasıl ulaşıldığı çeşitli kaynaklar araştırmaları sonucunda tezde aktarılmıştır. Günümüzde metropol ve hatta megapole dönüşen bu şehirin tarihi semtlerinden Tophane semtini inceleyeceğim. Hem haliç hemde boğaz semti diyebileceğimiz Tophane tarih boyunca tarihi yarımadaya yakın olması sebebiyle bir çok değişimi maruz kalmıştır. Cumhuriyetin ilk dönemlerinde ekonomik buhranlar ve devlet politikaları gereği bölgede herhangi bir degişim görmezken 1950 sonra büyük degişimler ve yıkımların olduğundan bahsedebiliriz. Bu degişimler sonra bugün ki halinin büyük bir kısmının oluştuğu Tophanenin katmanlı yapısı tezde aktarılmıştır. Günümüze yakın bu değişimler imar hareketleri bazında gelişmiş olsada bölge için pek sağlıklı bir değişim olduğundan bahsedemeyiz. Çünkü 1980 sonrası betonlaşma ile başlayan bu akımda ne şehrin tarihi eserlerine sahip çıkıldığı ne bölgenin silüetine saygı duyulduğu ne de İstanbul'a yakışır yapıların yapılmadığını görmekteyiz. Bölgede günümüzdeki değişimlerin oluşturduğu etkiler, yeni yapılan yapılar ve bu yapıların bölgeye kazandırdığı negatif ve pozatif değerlerin ne olduğu üzerine çalışmalar şekillenmiştir. Bu noktada Galataport yapısı üzerinde detaylı durulmuştur. Bölgeye kazandırdıkları üzerine çeşitli kaynaklardan veriler toplanmış bu veriler üzerinden analizler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Byzantine Empire The stratifications over the years in the region that changed rapidly due to the coastal trade in that period were conveyed in the thesis. The development of the multi-layered structure of the region, the reasons and results of this development are explained in the thesis as a result of researches on various sources. I will examine the Tophane district, one of the historical districts of this city, which has turned into a metropolis and even a megapolis today. Tophane, which we can call both the Golden Horn and the Bosphorus district, has undergone many changes throughout history due to its proximity to the historical peninsula. While there was no change in the region due to economic depressions and state policies in the first periods of the Republic, we can talk about great changes and destructions after 1950. After these changes, the layered structure of Tophane, in which a large part of today's state was formed, is conveyed in the thesis. Although these changes, which are close to today, have developed on the basis of zoning movements, we cannot talk about a healthy change for the region. Because, in this trend that started with the concretization after 1980, we see that neither the historical monuments of the city are protected, the silhouette of the region is respected, nor the buildings worthy of Istanbul are built. Studies have been shaped on the effects of today's changes in the region, the newly built structures and the negative and positive values that these structures bring to the region. At this point, the Galataport structure has been elaborated in detail. Data were collected from various sources on what they brought to the region and analyzes were made on these data.