Kent yoksullarının hayatta kalma stratejileri ve maliyetleri: Gaziantep örneği
Survival strategies of the urban poor and costs: The case of Gaziantep
  1. Tez No: 812965
  2. Yazar: HASAN SEVER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NERİMAN AÇIKALIN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
İşgücü piyasasının dışında kalan ya da kayıt dışı çalışmak zorunda kalan, beslenme, barınma, eğitim, sağlık gibi temel ihtiyaçlarını karşılayamayan ve toplumsal eşitsizliği derinden hisseden yoksullar artan yoksullukları karşısında hayata kalmak, yaşam koşullarındaki bozulmanın etkilerini azaltmak ve günlük varoluşlarının zorluklarını aşmak amacıyla hane içi ya da hane dışı; uzun ya da kısa vadeli çeşitli hayatta kalma stratejileri geliştirmektedirler. Bu çalışmada amaç; yoksulların geliştirdiği hayatta kalma stratejilerini ortaya koymak, bu stratejilerin hane üyelerinin yoksulluk deneyimlerini nasıl etkilediğini açığa çıkarmak ve uzun ya da kısa vadede yoksullar üzerindeki maliyetlerini hem birey hem de hane açısından incelemektir. Araştırmanın yöntemi yorumsamacı perspektife dayalı nitel araştırma yöntemidir. Gaziantep'in Şehitkamil ilçesinde yaşayan, alt sosyoekonomik düzeye sahip, işsiz, sosyal güvencesiz ve düzenli geliri olmayan kırk yoksul haneye odaklanmış ve her hanede bir hane reisi olmak üzere yirmi sekiz kadın, on iki erkek toplamda kırk kişi ile görüşülmüştür. Veriler yarı yapılandırılmış bir görüşme formu aracılığıyla derinlemesine görüşme tekniği kullanılarak toplanmıştır. Araştırmanın sonucunda yoksulların hayatta kalma stratejileri salt kendi bireysel kararları değil aynı zamanda yapısal faktörlerin de önemli etkisinin olduğu ortaya çıkarılmıştır. Yoksulların geliştirdiği stratejiler her ne kadar yoksulların“günü kurtarmasına”ve hayatta kalmasına destek olsa da uzun vadede hanenin üyelerine ağır maliyetleri olmaktadır. Bu durumun hane üyeleri üzerinde ciddi sorunlar yarattığı ve yoksulluğu kalıcı hale getirerek, yoksulluğun yeniden üretilmesine sebep olduğu açığa çıkarılmıştır.
Özet (Çeviri)
The poor, who are out of the labor market or have to work informally, who cannot meet their basic needs such as nutrition, shelter, education and health, and who deeply feel social inequality, are living in the face of increasing poverty, reduce the effects of deterioration in their living conditions and overcome the difficulties of their daily existence. non-household; They develop various long- or short-term survival strategies. The aim of this study; to reveal the survival strategies developed by the poor and to reveal how these strategies affect the poverty experiences of the household members and to examine the long or short term costs on the poor from both the individual and household perspectives. The method of the research is qualitative research method based on hermeneutic perspective. Focused on forty poor households living in the Şehitkamil district of Gaziantep, with a low socioeconomic level, unemployed, without social security and without regular income, and interviewed with a total of forty people, twenty-eight women and twelve men, one head of household in each household. Data were collected using in-depth interview technique through a semi-structured interview form. As a result of the research, it has been revealed that the survival strategies of the poor are not only their own individual decisions, but also the structural factors have an important effect. Although the strategies developed by the poor help the poor to“save the day”and survive, they incur heavy costs for the members of the household in the long run. It has been revealed that this situation creates serious problems for household members and causes poverty to be reproduced by making poverty permanent.