Akıllı şehirlerde erişilebilirlik için SWOT ve en iyi - en kötü yaklaşımı: Samsun şehri uygulaması
SWOT and best - worst approaches for accessibility in smart cities: Samsun city application
  1. Tez No: 812966
  2. Yazar: MUHAMMED FURKAN KURAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERKAN ÇELİK, DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZGÜR CAN TURNA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ulaşım, Transportation
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Akıllı Ulaşım Sistemleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Akıllı Ulaşım Sistemleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Modernleşen ekonomik dünyada yerleşik nüfusun köylerden kent merkezlerine göç etmesi ile büyükşehir ve kozmopolit şehir kavramları ortaya çıkmıştır. Bu kavramlar ise 20.yüzyıl sonlarına doğru bilgi ve iletişim teknolojileri ile elektronik sistemlerin şehirlerin her yanında yaygınlaşması ile Akıllı Şehirlere dönüşmeye başlamıştır. Akıllı şehir kavramı birçok çalışmada farklı tanımlara sahip bir kavram haline gelmiştir. Ancak temel olarak Bilgi ve İletişim Teknolojileri kullanımı dikkat çeken bir nokta haline gelmiştir. Tüm bu gelişmeler devam ederken nüfusun nispeten küçük bir bölümünü oluşturan erişim kısıtlılığına sahip vatandaşlar ve şehir ziyaretçileri için de belirli çalışmalar yürütülmeye başlanmıştır. Çalışmada Akıllı Şehir projelerine sahip şehirlerde yürütülen erişilebilirlik çalışmalarına kısaca değinilirken, Samsun Büyükşehir Belediyesi'nin erişilebilirlik uygulamaları incelenmektedir. Bu incelemeler ile elde edilen bulgular ise SWOT ve En İyi – En Kötü yöntemi kullanılarak bir erişilebilirlik değerlemesi ve önerisi haline getirilmektedir.
Özet (Çeviri)
In the modernizing economic world, with the migration of the resident population from the villages to the urban centers, the concepts of metropolitan and cosmopolitan cities have emerged. These concepts started to turn into Smart Cities towards the end of the 20th century with the spread of information and communication technologies and electronic systems all over the cities. The concept of smart city has become a concept with different definitions in many studies. However, the use of Information and Communication Technologies has become a remarkable point. While all these developments are continuing, certain studies have started to be carried out for citizens and city visitors with access restrictions, who constitute a relatively small part of the population. In the study, while the accessibility studies carried out in cities with Smart City projects are briefly mentioned, the accessibility practices of Samsun Metropolitan Municipality are examined. What is obtained with these examinations is brought to an accessibility valuation and line direction using SWOT and Best – Worst method.