Türkiye'de memur sendikacılığı ve memur sendikalarının toplu sözleşme ve grev hakkı problemi
The Problem of the unious of officials and the problem of their collective agrement and the right of strike in Turkey
  1. Tez No: 117802
  2. Yazar: BELGİN BAYSAL ALKURT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İBRAHİM ONGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
145 ÖZET Bu çalışma Türkiye'de memur sendikacılığının mevcut durumu ve toplu sözleşme ve grev hakkının gerekliliğini ortaya koyabilmek amacıyla yapılmıştır. Çalışmada öncelikle memur sendikacılığına ilişkin genel bilgi ve kavramlara değinilmiş daha sonra uluslararası sözleşmeler ve belgelerde memurların sendikal hakları ortaya konulmuştur. Ayrıca dünyada ve Türkiye'de memur sendikacılığının gelişimi ile memur sendikalarının toplu sözleşme ve grev haklan incelenmiştir. Bu çalışmanın ortaya koyduğu bulgular şöyle özetlenebilir; 1 -Türkiye'de mevcut yasal düzenlemeler, sendikacılığın temel taşları olan toplu sözleşme ve grev hakkı açısından gereksinime yanıt verememektedir. 2-Yine aynı mevcut durum, bağlayıcılığı Anayasamızın 90. maddesinde kesinleşmiş olan uluslararası sözleşmelere de aykırı düşmektedir. Çalışmanın son bölümünde, yukarıdaki bulgulara dayanılarak, kamu çalışanlarının, toplu sözleşme ve grev hakkını kullanabilecekleri biçimde, sendikalarla ilgili yeni yasal düzenlemelere gidilmesi önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
146 SUMMARY The aim of this study was to specify the conditions of trade unionism and collective agreement and the right of strike in Turkey. In the study, firstly general information and concepts about trade unionism were handled and the the civil servants right of unionism has been searched in the international contracts and documents. The improvement of trade unionism and the rights of collective agreement and strike in Turkey and in the world has also been studied. The findings of this study can be summarized as follows: 1-ln Turkey, today's legal arrangements are not sufficient in respect with the rights of collective agreement and strike. 2-Also this situation is in contradiction with the international contracts which their relevance are under guarantee in 90 th item of the constitution. Finally, in the light of these findings it has been suggested that new legal arrangements providing civil cervants to use their rights of collective agreement and strike, should be realized immediately.