Eğitimciler Twitter canlı sohbetleri sırasında nasıl etkileşimde bulunurlar ve nasıl yararlanırlar? #Egtkonus, #Bcedchat ve #Ukedchat sohbetlerinin karşılaştırmalı analizi
How do educators interact and benefit during Twitter live chats? Comparative analysis of #Egtkonus, #BCEdChat ve #UKEdChat
- Tez No: 812996
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERKAN UÇAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu çalışma, eğitimcilerin mesleki gelişimleri için sosyal medya araçlarından Twitter'ı kullanarak gerçekleştirdikleri Twitter eğitim canlı sohbetlerinde birbirleriyle kurdukları etkileşimlerinin incelenmesi, edindikleri bilgilerin nasıl yapılandırıldığının belirlenmesi ve etkileşimler arasında bu süreçte herhangi bir farklılık olup olmadığının analiz edilmesini amaçlamaktadır. Çalışma kapsamında Türkiye (#Egtkonus), İngiltere (#UKEdChat) ve Kanada (#BCEdChat) Twiter eğitim canlı sohbetlerden 2'şer tane sohbet konusu seçilmiş ve bu sohbetlere gönderilen tweetler toplanmıştır. Toplanan tweetler betimsel analiz tekniği ile analiz edilmiştir. Çalışmanın sonucunda Twitter eğitim canlı sohbetlerinde eğitimcilerin bilişsel etkileşim, bilgi inşası, sosyo-duygusal etkileşimler ve sosyo-duygusal süreçlerin düzenlenmesi gibi birçok süreç gerçekleştirdikleri bulunmuştur. Sohbetlerde gerçekleşen bu süreçlerin farklı sosyo-kültürel değişkenlerden etkilendikleri dolayısıyla ülkeler arasında bu süreçlerde değişikliklerin olduğu saptanmıştır. Sohbetlerde kişi başına gerçekleştirilen bilişsel etkileşimler, sosyo-duygusal etkileşimler ve sosyo duygusal süreçlerin düzenlenmesi en çok Kanada'da gerçekleşmektedir. Bu süreçler birbiri ile bağlantılı oldukları ve birbirlerini etkiledikleri için en çok bilgi inşası da Kanada'da gerçekleşmektedir. Bu süreçlerin en az gerçekleştiği ülke ise Türkiye'dir. Bu sohbetlerin yapısı incelendiğinde hepsinin belirli bir gününün, konusunun, moderatörünün, soru sayısının ve saatinin olması her ülkede benzerlik gösterse de, sohbetlerde bulunan moderatör ve soru sayısının farklı olması, saatlerinin ve günlerinin farklı olması bakımından ülkeler arasında farklılıklar olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the interactions established among educators during Twitter education live chats conducted using Twitter as a social media tool for their professional development, determine how the acquired knowledge is constructed, and analyze whether there are any differences in interactions during this process. Within the scope of the study, two chat topics were selected from Twitter education live chats in Turkey (#Egtkonus), the United Kingdom (#UKEdChat), and Canada (#BCEdChat), and the tweets sent during these chats were collected. The collected tweets were analyzed using content analysis technique. The study found that educators engage in various processes during Twitter education live chats, such as cognitive interaction, knowledge construction, socio-emotional activities, and the organization of socio-emotional processes. It was observed that these processes occurring during the chats are influenced by different sociocultural variables, indicating that there are variations in these processes among countries. The cognitive interactions, socio-emotional activities, and organization of socio-emotional processes conducted per individual during the chats are most prominent in Canada. As these processes are interconnected and mutually influential, knowledge construction is also most prevalent in Canada. The country where these processes occur the least is Turkey. When analyzing the structure of these chats, it was found that although they share similarities such as having a specific day, topic, moderator, question count, and hour, there are differences among countries in terms of the moderator and question count, as well as variations in their hours and days.