Görüntü işleme temelli ısı haritaları kullanılarak laboratuvar koşullarında sera zararlılarının farklı tıbbi aromatik yağ kokularına göre davranış analizi
Behavior analysis of greenhouse pests according to different medical aromatic oil odors under laboratory conditions using image processing based heat maps
  1. Tez No: 812995
  2. Yazar: SANJAR MOHAMMADI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL SERKAN ÜNCÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektrik Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Seralarda zararlı olan böcekler üzerine yapılan çalışmalarda, çeşitli mücadele yöntemleri ve teknolojiler kullanılmaktadır. Bu çalışmada seralardaki zararlılara karşı ultrasonik levitasyon temelli yeni bir mücadele yöntemi geliştirilmiştir. Tıbbi aromatik yağ kokusu yayan cihazın etkilerini incelemek için sera zararlısı domates güvesi Tuta absoluta (Meyrick) (Lepidoptera: Gelechiidae) ve patetes güvesi Phthorimaea operculella (Zeller) (Lepidoptera: Gelechiidae) yetiştirilmiştir. Koku yayma cihazı (volfüm), ultrasonik ses frekans ile yağ içerisine kavitasyon yaparak koku yayma özelliğine sahip bir cihazdır. Geliştirilen yöntem ile farklı tıbbi aromatik yağlardan elde edilen doğa dostu kaçırıcı kokuların sera içinde yayılarak, zararlıların sera içine gelmesi engellenmiştir. Çalışma için kurulan deney düzeneği kafesde, seralardaki zararlı böceklerle mücadele edilip, görüntü tabanlı böcek hareket tespiti yapılmıştır. Görüntü tabanlı takip yazılımı ile yayılan koku miktarına göre böceklerin kaçış yönü, yoğunluğu, hareketi ve yerinin tespiti için ısı haritaları yöntemi kullanılmıştır. Sonuç olarak zararlı böceklerin uçucu yağlardan etkilenme süreleri, sera zararlıları üzerindeki kaçırıcı etkisi ve koku farklılıklarına göre davranışları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Various control methods and technologies are used in studies on harmful insects in greenhouses. In this study, a new control method based on ultrasonic levitation has been developed against pests in greenhouses. The greenhouse pest tomato moth Tuta absoluta (Meyrick) (Lepidoptera: Gelechiidae) and potato moth Phthorimaea operculella (Zeller) (Lepidoptera: Gelechiidae) were grown to examine the effects of the device emitting the scent of medicinal aromatic oil. Odor spreading device (volfüm) is a device that has the feature of emitting odor by cavitating into the oil with ultrasonic sound frequency. With the developed method, nature-friendly repellent odors obtained from different medicinal aromatic oils are spread in the greenhouse and pests are prevented from entering the greenhouse. In the experimental setup, set up for the study, the harmful insects in the greenhouses were combated and image-based insect motion detection was performed. The heat maps method was used to determine the escape direction, density, movement and location of insects according to the amount of odor emitted by image-based tracking software. As a result, the effects of harmful insects from essential oils, their repellent effect on greenhouse pests and their behavior according to odor differences were investigated.