Digital borders: A critical discourse analysis of Turkish Twitter/X discourse around immigrants (2023-2025)
Dijital sınırlar: Türkiye'de Twitter/X platformunda göçmenlere yönelik paylaşılan söylemlerin eleştirel söylem analizi (2023-2025)
- Tez No: 991652
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMEL ÖZDORA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim ve Tasarımı Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmada, 2023-2025 yılları arasında Türkiye'de Twitter/X platformunda göç ve göçmenlerle ilgili paylaşımlarda öne çıkan temaları incelenmiş olup, özellikle Suriyeli göçmenlere odaklanılarak incelenen temaların zaman içindeki değişimi de analiz edilmiştir. Bu araştırmada hem nicel hem de nitel yöntemler (eleştirel söylem analizi ve konu modelleme ve duygu profilleme gibi temel hesaplama araçlarının birleştirildiği bir yaklaşım) kullanılmıştır. Çalışmada veri toplama yöntemi olarak yapılandırılmış çok aşamalı bir uygunluk hunisi kullanılarak tabakalı amaçlı örnekleme stratejisi uygulanmıştır. Gerçekleştirilen analiz, 193.813 tweet üzerinden gerçekleştirilen konu modellemesine dayanmış; analiz sonucunda tutarlılık değerleri 0,56 ile 0,71 arasında değişen 61 adet yüksek tutarlılık konu kümesi ve öne çıkan 5 ana söylem teması ortaya konmuştur. Bulgular, Twitter/X paylaşımlarının istilâ, sınır dışı etme, ekonomik yük, güvenlik ve suç işleme tehditli gibi söylemlerle dolu olduğunu, ayrıca siyasi aktörlerin göçü bir günah keçisi aracına dönüştüren söylemlerinin de yaygın olduğunu ortaya koymuştur. Bu ana 5 temanın yanında daha az sıklıkla görülen geri dönüş çağrıları, kültürlerarası karşılaştırmalar, dini empati, toplumsal uyum, mizahi ya da alaycı söylemler de bulgular arasında yer almıştır. Ayrıca, söylemlerdeki vurgu ve tonlamaların 2023-2025 yılları arasındaki değişimine bakıldığında 2023 yılında düşmanlık içeren söylemlerin en üst seviyede olduğu, 2024 yılında olumsuzluk içeren söylemlerin azaldığı ve 2025 yılında ise hala olumsuz söylemler görülse de söylemlerin ağırlıklı olarak politika odaklı ve kısmen daha normalleştiği görülmüştür. Bu araştırmanın sonuçları, gazeteciler, medya mensupları, eğitimciler, politika yapıcılar ve sosyal medya platformları başta olmak üzere siyasal iletişimin çeşitli birçok paydaşı için uygulamaya dönük çıkarımlar sunmaktadır. Çalışma aynı zamanda önyargı ve ayrımcılık konularını ele alarak, sosyal uyum meselelerinin yapıcı biçimde tartışılabildiği, daha gerçek temelli ve empati duygusu yüksek bir toplum oluşumunu teşvik etmesi bakımından insani çıkarımlar da ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This research explores prevailing frames on Twitter/X discussions pertaining to immigration and immigrants, with a focus on Syrian migrants in Türkiye from 2023 to 2025, and analyzes the evolution of these frames over time. For this research, both quantitative and qualitative methods (a combination of critical discourse analysis and basic computational tools such as topic modelling and sentiment profiling) were utilized. It employed a structured data collection technique, using a multi-phase eligibility funnel and a stratified purposeful sampling strategy. Analysis was based on a topic modelling of 193,813 unique tweets, generating 61 high-coherence topic clusters (with values ranging from 0.56 to 0.71) and five dominant discourse frames. Findings revealed that Turkish Twitter/X discourse was dominated by invasion, expulsion, economic burden, security, and crime threat narratives, as well as political actors' instrumentalization of immigration as a scapegoating tool. Other but less frequent frames were calls for voluntary return, cross-cultural comparisons, religious empathy, cohesion, comedy or sarcasm, and other mixed issues. Furthermore, findings revealed that narratives about immigration evolved in tone and emphasis, peaking in hostility during the 2023 elections, declining in negativity in 2024, and developing into a more policy-focused and normalized yet still predominantly negative discourse in 2025. This research has practical implications for several stakeholders of political communication, including journalists and media communicators, educators, policymakers, and social media platforms. It also has humanitarian implications for discussing prejudice and discrimination, and for promoting a more fact-based, empathetic community in which social cohesion issues can be discussed constructively.