Esnek genel imalat gideri bütçelemesi
Flexible overhead budget
  1. Tez No: 81300
  2. Yazar: ESMA ŞAHİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SELİM PAZARÇEVİREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 229
Özet
ÖZET Bilindiği gibi, genel imalat giderlerinin en önemli iki özelliği, bu giderlerin yıl içerisinde maliyetlerin hesaplandığı (1-3-6 Ay) dönemler arasında düzenli bir dağılım göstermemesi ve bu giderlerin ancak yıl sonunda kesin olarak hesaplanabilmesi idi. Genel imalat giderlerinin bu önemli özellikleri nedeni maliyetlere doğru, hassas ve zamanında yansıtılması ancak bütçelenmiş genel imalat giderleri oranlan yardımıyla mümkün olabilmektedir. Böylece, maliyetleri hesaplayabilmek için yıl sonunu beklemeye gerek kalmamakta ve yıl içerisindeki dağılımda dönemler arası farklılıklar gösteren genel imalat gideri maliyetlendirme dönemlerine dengeli, düzenli dağıtılabilmektedir. Bu çalışmada, genel imalat gideri bütçelemesine esnek bütçe önerilmiştir. Kullanımı oldukça basit olan esnek genel imalat gideri bütçelemesi ayrıca, yetki-sorumluluk noktalarına kadar analiz imkanı sağlamaktadır. Bu analiz, işletmenin iyiye veya kötüye gidişinin sebeplerinin nereden kaynaklandığı konularında yöneticileri bilgi sahibi yapacaktır. Bir işletmenin bir dönem içinde yapmayı hedeflediği faaliyetleri göz önüne alarak plan ve bütçe oluşturması daha sonra, belirlediği standartları (bütçe) fiili sonuçlan ile karşılaştırarak analiz yapması hiç şüphe yok ki işletmeye büyük faydalar sağlayacaktır. İşletmelerin başansı ve hatta devamlılığı sistemli çalışmayı gerekli kılar. Görüldüğü üzere rekabet piyasası içerisinde işletmelerin varlıklarım sağlıklı bir biçimde sürdürebilmeleri bu tip çalışmalara bağlıdır. XH1
Özet (Çeviri)
ABSTRACT As it is known, two important features of general manufacturing expenditures are that the cost of these expenditures is calculated during the year and that these expenditures can only be definitely determined at the end of the year. Because of the important characteristics of general manufacturing expenses, it is possible to realize a timely and delicate passing of these expenses to costs with the help of only budgeted general manufacturing expendirutes. In this way, it will become unnecessary to wait until the end of the year to calculate the costs, and general manufacturing expenditures showing differences between the periods can orderly be distributed to periods of cost assignment. In this work, flexible budged is offered for the general manufacturing expenditures budgeting. In addition to being used rather easily, flexible general manufacturing expenditures also provides an analysis at the authority- responsibility point. This analysis make it possible for the managers to know the reasons which might be behind firm's direction towards better or worse performance. Planning and budgeting being formed in a firm in the light of the activities aimed to be realized in a period and an evaluation made by comparing those determined standards with the actual results will greatly benefit the firm without anydoubt. As it is shown, in order for the business to continue their existence in compatible market closely depends on these sorts of studies. XIV