İlkokul dördüncü sınıf öğrencilerinin fen ve matematik derslerinde Minecraft Eğitim Sürümünün kullanımına ilişkin görüşlerinin belirlenmesi
Determining the opinions of fourth grade students on the use of Minecraft Education Edition in science and mathematics lessons
  1. Tez No: 813007
  2. Yazar: VEYSEL EKİNCİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NİHAN ŞAHİNKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 182
Özet
Oyun; farklı düşünürler tarafından farklı bakış açılarıyla tanımlanan, geçmişten günümüze dek varlığını devam ettiren bir kavram olarak karşımıza çıkmaktadır. Tarihsel süreç içerisindeki değişimler doğrultusunda oyunlar da bazı dönüşümler geçirerek eskiden sokaklarda oynanan oyunlar yerini sanal ortamdaki oyunlara bırakmıştır. Teknolojideki değişimler eğitim dünyasında da bazı değişikliklere sebep olmuş ve dijital oyunlar sınıflarımızda eğitsel amaçlı olarak kullanılmaya başlanmıştır. Bu araştırmada eğitsel bir dijital oyun olan Minecraft Eğitim Sürümünün (Minecraftedu) fen bilimleri ve matematik derslerinde kullanımına ilişkin 4.sınıf öğrencilerinin görüşleri belirlenmeye çalışılmıştır. Nitel araştırma yöntemlerinden durum çalışması deseninin kullanıldığı çalışmanın katılımcı grubunu Diyarbakır'ın Eğil ilçesine bağlı bir devlet ilkokulunda okuyan sekiz dördüncü sınıf öğrencisi oluşturmaktadır. Araştırmada veriler, öğrencilerin kendi ders saatleri dışında ve ek öğretim şeklinde yapılan derslerin sonunda doldurdukları yansıtıcı günlükler ve süreç sonunda yapılan bireysel görüşmeler yoluyla toplanmıştır. Araştırma sonuçlarına göre Minecraftedu ile tasarlanmış fen bilimleri ve matematik derslerinin öğrencilerin öğrenmeye ilişkin algıları ve işbirlikli çalışmaları üzerinde olumlu etkilerinin olduğu, dersleri eğlenceli ve keyifli buldukları ile kendilerine, öğretmene ve derslere ilişkin bazı değerlendirmelerde bulundukları görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Game is a concept that has been defined by different thinkers from different perspectives and has continued its existence from the past to the present. In line with the changes in the historical process, games have also undergone some transformations and the games that used to be played on the streets have been replaced by virtual games. Changes in technology have caused some changes in the world of education and digital games have started to be used for educational purposes in our classrooms. In this study, it was tried to determine the views of 4th grade students on the use of Minecraft Education Edition (Minecraftedu), an educational digital game, in science and mathematics lessons. The participant group of the study, in which case study method, one of the qualitative research methods, was used, consisted of eight fourth grade students studying in a public primary school in Eğil district of Diyarbakır. In the study, data were collected through reflective diaries filled in by the students at the end of the lessons outside of their own class hours and at the end of the supplementary teaching and through individual interviews at the end of the process. According to the results of the study, science and mathematics lessons designed with Minecraftedu had positive effects on students' perceptions of learning and collaborative work, they found the lessons fun and enjoyable, and they made some evaluations about themselves, the teacher and the lessons.