Sosyal Güvenlik Hukukunda prim kavramı
The Conception of premium in the Social Security Law
- Tez No: 81302
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. OSMAN SARI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Ülkemizde sosyal güvenlik sisteminin esasını,kişinin maddi katkısıyla desteklenen bir sistem olan Sosyal Sigortalar teşkil etmektedir. Ancak, çalışanların mesleki statüleri göz önünde bulundurularak teşkilatlandınlmış sosyal sigortalardan, gerek sigortalılar gerekse de Kurumlar memnun değildir. Bu durumun, sistemin işleyiş esası olan üyelerin ilgili sosyal sigorta kurumlarına yapılan bildirimlerinde yaratılan uygunsuzluklardan kaynaklandığı görüşündeyiz. Özellikle hizmet akdine istinaden çalışanların sosyal güvenliğini sağlayan Sosyal Sigortalar Kurumu ve sigortalıları bu durumdan fazlası ile etkilenmektedir. Çünkü, burada sigortalıların bildirimi, yasaya istinaden“zorunluluk”esasına bağlanmasına rağmen, işverenlerin inisiyatifine bırakılmıştır. Sigortalı bildirimleri ile ilgili olarak, Kurumun prim kaybının ve sigortalıların hak kayıplarım önlenmesi amacıyla, çalıştırdığı sigortalıları hiç ya da zamanında bildirmeyen işyerlerinin cezalandınlmalanna yönelik hüküm altına alınmış mevzuat hükümlerinin başarısı sorunun çözümü için yeterli değildir. Zira, işverenlerin tutumlan yanında sigortalıların da konuya ilgisiz kalmaları olayın boyutunu büyütmektedir. Gerçekten ilgili yasalarla getirilen ve sigortalılığı kaçınılmaz hale getiren“zorunluluk esası ”sigortalılar tararından yeterince anlaşılmamıştır. Bu durum ise sosyal güvenlik sistemimizin esasım oluşturan sosyal sigortalar sistemimizde sıkıntılar yaşanmasına yol açmaktadır. Ortaya çıkan bu sorumluluğun yüklediği baskıların hafifletilmesi, düzenleyici sıfatıyla devletin ortaya çıkaracağı yasaların etkililiği ve dinamizmi, işverenlerin ciddiyeti, sigortalıların iyi niyeti ve Kurumun da denetim mekanizmasının işlemesiyle mümkün olabilecektir. Tarafların üzerlerine düşen bu görevleri yerine getirmeleri sosyal sigortalar da işleyişin mükemmele ulaşmasına yol açacaktır.
Özet (Çeviri)
The basic function in Social Insurance System is to take the person and the place of employment that are the application area of the system into contents. In the case of spoiling this principle, some important wrongness and problems occur not only for insured but also for Institution. In practice, it is seemed that each side use some aternatives such as complete declaration and false declaration. Related to the insered, there are some application which do not reflect the truth in the number of work day, earning totals that is basic to premium and the declaration about the numbers of insured. These application have importance for each section that forms the sides of the Social Insurances. This importance is caused by possilde wrongness that all sides face In fact, when insureds face not only some social risk but also some possible risk that is resulted from working dependantly, they can make good use of no or deficient benefits which they can obtain related to insurance technique. While for Insurance İnstitutn income loss and expense increase occur when obtaining assistance and service, employee not only can obtain a material profit but aso can reach a good position but also can reach a good position in the competition.