The economic and social aspects of the London docklands society and the new transport system of the dlr from 1976 to 1991'
Docklands (Londra) toplumunun ekonomik ve sosyal boyutları ve 1976'dan 1991'e kadar olan yeni taşımacılık sistemi, dlr
- Tez No: 813044
- Danışmanlar: PROF. DR. SIMON GUNN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: University of Leicester
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Kent Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu tezin amacı, 1975-1987 yılları arasında Londra`nın Docklands bölgesindeki Hafif Raylı Sisteminin (Docklands Light Railway-DLR) bu bölgenin dönüşümüne olan katkılarını incelemektir. DLR, 1984 ve 1987 yılları arasında kurulmuştur. Yukardaki amaca ulaşmak için, Londra Docklands bölgesini yeniden inşa etmede DLR sisteminin rolü hakkında çoğulcu ve objektif bir görüş sağlamak amacıyla birincil ve ikincil kaynaklar kullanılmıştır ve belirli bir zaman dilimine odaklanılmıştır. Londra Metropolitan Arşivi (LMA), Ulusal Arşiv (NA) ve Londra Ulaştırma Müzesi (LTM) gibi resmi ve birincil kaynakların yanı sıra, LDDC ve GLC tarafından yayınlanan kitap ve makaleler de ikincil kaynaklar olarak ayrıca kullanıldı. DLR sisteminin Docklands toplumu üzerindeki rolü, DLR inşasından önce ve sonrası karşılaştırılarak incelenmiştir. Bu bağlamda 1976 ve 1991 yılları arasındaki dönem, Docklands'daki toplumun durumunu daha iyi anlamak için çalışılacaktır. Birinci bölümde, Docklands bölgesindeki DLR sistemi dahil olmak üzere tüm toplu taşıma hizmetlerinin gelişimi kısaca belirtilecektir. Daha sonra, ikinci bölümde, DLR'ın Docklands toplumunun ekonomik hayatını nasıl etkilediği analiz edilecektir. Son olarak, sosyal yaşam ile DLR sistemi arasındaki ilişki üzerinde durulacaktır. DLR ve London Docklands bölgesi arasındaki ilişkiyi ekonomik ve sosyal yönleriyle beraber daha iyi anlamak için bölgenin demografik özellikleri, istihdam istatistikleri, bölgedeki ekonomik açıdan aktif insanların sayısı, toplumsal kurum sayısı ve günlük yaşam göstergeleri bir araç olarak kullanılacak ve 1976'dan 1991'e kadarki dönem incelenecektir.
Özet (Çeviri)
The concern of this paper is the regeneration area of the London Docklands area between 1976 and 1991, especially with regards to the contribution of the Docklands Light Railway (DLR) system. The DLR was established between the years 1984 and 1987. In order to achieve this aim, a variety of primary and secondary sources were used in order to provide a pluralistic and objective view about the role of the DLR system in regenerating the London Docklands area during that specific span of time. As well as using primary sources, such as Census data, the London Metropolitan Archive (LMA), the National Archive (NA), and the London Transport Museum (LTM), several secondary sources, such as the books, articles and reports which were primarily published by the LDDC and GLC, were also utilised. The role of the DLR system on the Docklands community will be examined by comparing the community both before and after the construction of the DLR. In this context, the period between 1976 and 1991 will be studied so as to better understand the condition of society in the Docklands. In the first chapter, the development of all of the public transportation services, including the DLR system, will be mentioned briefly. Then, in the second chapter, how the DLR impacted the economic aspects of the Docklands community will be analysed. Finally, in the last chapter, the relationship between social life and the DLR system will be focused on. Knowledge with regards to the demographics of the region, employment statistics, the number of economically active people in the region, the number of communal establishments, and indicators of daily life will be used as a device for better comprehending and understanding the correlation between the DLR system and aspects of the London Docklands regions with regards to its economic and social life from 1976 to 1991.