İzole izoniyazid (INH) dirençli akciğer tüberkülozunun tedavi yönetimi ve sonuçları 2014-2021
Treatment management and results of isoniazid mono-resistant pulmonary tuberculosis 2014-2021
- Tez No: 813057
- Danışmanlar: PROF. DR. AYLİN BABALIK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Süreyyapaşa Göğüs Kalp Damar Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları ve Tüberküloz Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Amaç: Tüberküloz günümüzde hala ciddi bir toplum sağlığı sorun olarak devam etmektedir. Tüberküloz ilaçlarına direnç gelişimi tedavinin süresini, seyrini ve sonucunu etkileyebilmektedir. INH direnci en sık görülen ilaç dirençlerinden biridir. DSÖ rehberine göre izole INH dirençli akciğer tüberkülozu olan hastalarda önerilen tedavi rejimi ile ülkemizde yayınlanan Tüberküloz Tanı ve Tedavi Rehberi'nde önerilen tedavi rejimi arasında farklılıklar vardır. Bu çalışmada izole INH dirençli akciğer tüberkülozlu olgulara ülkemizde verilen tedavi sonrası kültür konversiyon zamanları ve tedavi sonuçlarını araştırmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem:Çalışma retrospektif vaka-kontrol çalışması olup 2014-2021 yılları arasında T.C. Sağlık Bakanlığı Sağlık Bilimleri Üniversitesi Süreyyapaşa Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde tanı alan olgular çalışmaya alındı. Vaka grubu olarak izole INH dirençli akciğer tüberkülozlu hastalar, kontrol grubu olarak ise İDT'de birinci seçenek ilaçlara duyarlı akciğer tüberkülozlu vakalar seçildi. Bu yıllar arasında vaka grubu olarak 151 hasta, kontrol grubunda ise 302 hasta olmak üzere toplan 453 hasta çalışmaya alındı. Ancak tedavi takibi sırasında İstanbul dışı VSD'lerenakil olan 12 hasta analizden çıkarıldı. Hastaların demografik özellikleri, olgu tanımları, tedavi süresi ve rejimleri, tedavi sonuçları, nüks gelişmesi ve nüks durumundaki takipleri incelendi. Verilerin analizinde kategorik değişkenlerin değerlendirilmesinde Pearson Ki-Kare, Fisher'sExact testi kullanıldı. Karıştırıcı faktörleri değerlendirmek için logistik regresyon analizi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Objective: Tuberculosis continues to be a serious public health problem latterly. The development of resistance to tuberculosis drugs may affect the duration, course and outcome of treatment. INH resistance is one of the most common drug resistances. According to WHO guidelines, there are differences between the treatment regimen recommended in patients with INH mono-resistant pulmonary tuberculosis and the treatment regimen recommended in the Tuberculosis Diagnosis and Treatment Guidelines published in our country. In this study, we aimed to investigate the post-treatment culture conversion times and treatment outcomes given to INH mono-resistant pulmonary tuberculosis cases in our country. Materials and Methods: This study is a retrospective case-control study and the cases diagnosed in Süreyyapaşa Chest Diseases and Thoracic Surgery Training and Research Hospital, University of Health Sciences, Ministry of Health between 2014-2021 are included in the study. Patients with INH mono-resistant pulmonary tuberculosis were selected as the case group and cases with pulmonary tuberculosis sensitive to first-line drugs in DST were selected as the control group. Between these years, a total of 453 patients, including 151 patients in the case group and 302 patients in the control group, were included in the study. However, 12 patients who were transferred to tuberculosis dispensary outside Istanbul during the treatment follow-up were excluded from evaluation. Demographic characteristics, case descriptions, duration and regimens of treatment, treatment outcomes, development of recurrence and follow-up in case of recurrence were examined. In the analysis of the data, Pearson Chi-Square and Fisher's Exact test were used to evaluate categorical variables. Logistic regression analysis was used to evaluate confounding factors.