Effect of job satisfaction and affective commitment on turnover intention
İş doyumu ve duygusal bağlılığın devir niyeti üzerindeki etkisi
  1. Tez No: 813078
  2. Yazar: AHMED SAHIB ABED ALBUSAIDRIDHA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ERKASAP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İletişim Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Yüksek devir hızı, günümüz çalışma ortamında birçok şirketin ortak sorunlarından biri haline gelmiştir. Bunun nedeni, beceri çalışanlarının daha iyi iş teklifleri alma olasılıklarının daha yüksek olmasıdır. Bu nedenle, çoğu şirket çalışanlarının işten ayrılma niyetini azaltmak için çok çalışıyor. Bu çalışma, işten ayrılma niyetlerini etkileyen iki ana faktöre odaklanmaktadır. Bu faktörler, iş tatmini (JS) ve duygusal bağlılıktır (AC). Bu çalışma, iş tatmini (JS), duygusal bağlılık (AC) ve işten ayrılma niyeti (TI) arasındaki ilişkileri analiz etmiş ve tartışmıştır. İş tatmini ve duygusal bağlılığın işten ayrılma niyeti üzerindeki etkisini test etti. Bu çalışma, Irak'taki ana gıda ürünleri sağlayıcısı olan üç Iraklı şirket üzerinde uygulanmıştır. Araştırmanın evreni 500 çalışandı. Bunlar üst düzey yöneticiler ve farklı pozisyonlarda çalışan çalışanlardı. Örnek çekmek için rastgele örnekleme yöntemi kullanıldı. Veri toplamak için anket yöntemi kullanıldı. Anket formları örneklemdeki 300 çalışana gönderilmiştir. Numune boyutu olarak 233 yaprak kullanılmıştır. SSPS 17.0 yazılımı kullanılarak faktör analizi ve regresyon analizi dahil tüm istatistiksel testler ve analizler yapılmıştır. Bu çalışmanın sonuçları, iş tatmininin çalışanın işten ayrılma niyeti üzerinde negatif ve anlamlı bir etkisi olduğunu göstermiştir (βiş tatmini= - 0.367). Duygusal bağlılığın çalışanın işten ayrılma niyeti üzerinde olumsuz ve anlamlı bir etkisi vardır (βduygusal bağlılık = -0.253). Çalışma, Irak şirketlerindeki JS ve AC çalışanlarının mevcut seviyelerinin işten ayrılma niyetlerini azaltabileceği sonucuna varıyor. Çalışma ayrıca, bu sonuçların çalışma hipotezlerini desteklediği ve işten ayrılma niyeti teorisi ile uyumlu olduğu sonucuna varmıştır.
Özet (Çeviri)
The high rate of turnover has become one of the common problems that many companies have in today's work environment. That is because skills employees are more likely receive better job offers. Therefore, most companies work hard on reducing their employees' turnover intention. This study focuses on two major factors that influence turnover intentions. These factors are job satisfaction (JS) and affective commitment (AC). This study analyzed and discussed the relationships between job satisfaction (JS), affective commitment (AC), and turnover intention (TI). It tested the impact of job satisfaction and affective commitment on turnover intention. This study was applied on three of Iraqi companies, which are the main food products providers in Iraq. The population of the study was 500 employees. They were the top managers, and employees who are working in different positions. A random sample method was used to draw a sample. The questionnaire method was used to collect data. The questionnaire sheets were sent to 300 employees in the sample. There were 233 sheet used as sample size. Using SSPS 17.0 software, all the statistical tests and analyses including factor analysis and regression analysis were performed. The results of this study showed that the job satisfaction has negative and significant impact on employee's turnover intention (βjob satisfaction= -0.367). The affective commitment has negative and significant impact on employee's turnover intention (βaffective commitment = -0.253). The study concludes that the current levels of employees JS and AC in Iraqi companies can reduce their turnover intention. The study also concludes that these results support the study hypotheses, and they are in line with the theory of turnover intention.