Tükenmişlik sendromunun örgütsel bağlılık ve işten ayrılma niyetine etkisini belirlemeye yönelik bir araştırma
A research on the effect of burnout syndrome on organizational commitment and turnover intention
- Tez No: 326890
- Danışmanlar: PROF. DR. SELEN DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 214
Özet
Küresel rekabet ortamında başarı ve gücü hedeflemiş örgütlerin çalışanları ile bütünleşmesi başarılı sonuçlar elde etmelerinin temel koşuludur. Örgütün geleceği üzerinde önemli etkiye sahip olan çalışanların tükenmişlik düzeyleri ve örgütlerine olan bağlılıkları örgütler tarafından önemle üzerinde durulan birer kavram haline gelmiştir. Çalışanların işlerine ve çevrelerine karşı fiziksel ve zihinsel anlamda geliştirdikleri, istenmeyen davranışlar bütünü olan tükenmişlik sendromu, örgütlerin son zamanlarda karşı karşıya kaldığı önemli sorunlardan biridir.Çalışanların örgütsel bağlılığının sağlanması ve işten ayrılma niyetlerinin azaltılması için işlerini ve örgütlerini sevmeleri, maddi ve manevi anlamda doyum sağlamaları ve memnuniyet düzeylerinin yükseltilmesi gerekmektedir.Bu çalışmanın amacı da tükenmişlik sendromunun, örgütsel bağlılık ve işten ayrılma niyeti üzerindeki etkisini ortaya koymaktır. Çalışmanın teorik kısmında tükenmişlik sendromu, örgütsel bağlılık ve işten ayrılma niyeti kavramları detaylı bir şekilde açıklanmaya çalışılmıştır.Çalışmanın ampirik kısmında ise teorik kısımda verilen bilgiler ışığında, banka çalışanlarını kapsayan, ankete dayalı bir araştırmaya yer verilmiştir. Bu araştırmanın sonucunda elde edilen bilgiler doğrultusunda, banka çalışanlarının yaşadıkları tükenmişlik sendromunun örgütsel bağlılık ve işten ayrılma niyetine etkileri tespit edilmeye çalışılmış ve sonuçlara ilişkin değerlendirmeler yapılmıştır.Araştırmadan elde edilen bulgular ve yapılan değerlendirmeler ışığında tükenmişlik sendromu ile örgütsel bağlılık arasında yüksek kuvvette ve negatif yönlü bir ilişki; tükenmişlik sendromu alt boyutu olan duygusal tükenmişlik ile devam bağlılığı ve normatif bağlılık arasında orta kuvvette negatif yönlü bir ilişki tespit edilirken; duygusal tükenmişlik ile duygusal bağlılık arasında ilişki tespit edilememiştir. Tükenmişlik sendromunun duyarsızlaşma boyutu ile duygusal bağlılık arasında düşük kuvvette ve negatif yönlü bir ilişki; devam bağlılığı ile orta kuvvette negatif yönlü bir ilişki ve normatif bağlılık ile yüksek kuvvette yine negatif yönlü bir ilişki tespit edilmiştir. Sendromun son boyutu olan kişisel başarı ile duygusal bağlılık ve normatif bağlılık arasında bir ilişki tespit edilememişken; devam bağlılığı ile orta kuvvette ve yine negatif yönlü bir ilişki tespit edilmiştir. Tükenmişlik sendromu ile işten ayrılma niyeti arasında ise yüksek kuvvette ve pozitif yönlü bir korelasyon tespit edilmiştir.Araştırmadan elde edilen bir diğer sonuç ise tükenmişlik sendromunun örgütsel bağlılık ve işten ayrılma niyeti üzerinde etkiye sahip olduğudur.
Özet (Çeviri)
In global competitive environment, integration with the employees is the main condition for getting successful results of organizations who aimed at success and power. Burnout levels of the employees who have a significant impact on the future of the organization and their commitment to their organizations became concepts which are emphasized strongly by organizations. Burnout syndrome which is a set of undesirable behaviors of employees towards their job and environment that they developed mentally and physically is one of the major problems faced by the organizations recently.In order to ensure the employees? commitment to the organization and reduce turnover intentions, employees must like their job, they must be satisfied both mentally and financially, and their satisfaction level should be increased in these senses.The purpose of this study is to reveal the impact of burnout syndrome on organizational commitment and turnover intention. In the theoretical part of the study, the concepts of burnout syndrome, organizational commitment, and turnover intention are explained in detail.In the empirical part of the study, based on the information provided in the theoretical part, a survey based research which covers bank employees takes place. Based on the findings obtained in the result of this research, the impact of burnout syndrome experienced by bank employees on organizational commitment and turnover intention is tried to be determined and some evaluations of results are done.In the light of the findings obtained in this research and evaluations done, while a strong and negative correlation between burnout syndrome and organizational commitment; a moderate and negative correlation between the emotional exhaustion which is a sub-dimension of burnout syndrome and continuance commitment and normative commitment are determined; no correlation between emotional exhaustion and affective commitment are determined. A weak and negative correlation of the depersonalization dimension of burnout syndrome with affective commitment; a moderate and negative correlation with continuance commitment; and a strong and negative correlation with normative commitment are determined. Whereas no correlation of personal accomplishment which is the last dimension of the syndrome with affective commitment and normative commitment is determined, a moderate and yet negative correlation with continuance commitment is determined. On the other hand, a strong and positive correlation between burnout syndrome and turnover intention is determined.Another result reached via this research is that burnout syndrome has an impact on organizational commitment and turnover intention.