Hedeften namluya metodolojisi ile namlu boyunun terminal balistiğine etkisi
The effect of barrel length on terminal ballistics by target-to-barrel methodology
- Tez No: 813089
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ONUR ALTUNTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Savunma ve Savunma Teknolojileri, Defense and Defense Technologies
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Milli Savunma Üniversitesi
- Enstitü: Alparslan Savunma Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Harp Silah ve Araçları Anabilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Ülkemizde silahlı kuvvetler ve kolluk kuvvetlerince, yerli ve milli imkânlarla üretilen, özgün tasarıma sahip farklı model ve tipte piyade tüfekleri aktif olarak kullanılmaktadır. Farklı görevlerin icrasında başarıya ulaşmanın en önemli basamaklarından biri de görev niteliğine uygun silahların kullanılmasıdır. Bu çalışmada standart bir hedefin penetrasyon hızı incelemesi üzerinden, sırasıyla hedef balistiği, dış balistik ve iç balistik çalışmalar yapılarak, mermi ilk ve açısal hızları hesaplanmış ve yiv-set açısı dizaynı ile namlu tasarımına geçiş yapılmıştır. Elde edilen teorik veriler, deneysel metotlarla doğrulanarak farklı namlu boylarına sahip 5,56 mm piyade tüfeklerinin, namlu boylarının terminal balistiğine etkileri incelenmiştir. Silahların namlu boyları kısaldıkça mermi çıkış hızları azalmakta olup, mermilerin transonik bölgeye geçiş mesafeleri ve hedef üzerindeki tahribat etkileri, kinetik enerjileri ile azalmaktadır. Ayrıca çalışma kapsamında deneysel çalışmalar esas alınarak tek atışta vuruş ihtimalleri teorik olarak hesaplanmış, silahlı kuvvetler ve kolluk kuvvetlerinin 5,56 mm piyade tüfeği seçimine bilimsel bir bakış açısı kazandırılması hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
Various models and types of assault rifles produced with domestic and national funds in our country, are actively used by the armed forces and law enforcement agencies. One of the most important step to success in performing various tasks is to use weapons that are appropriate for the type of duty. In this study, target ballistics, external ballistics and internal ballistic studies were carried out, respectively, through a standard target penetration rate analysis, and the initial and angular velocities of the projectile were calculated, and a transition was made to the barrel design with the groove-set angle design. As the barrel lengths of the guns get shorter, the bullet exit velocity decreases, the transition distances of the bullets to the transonic region and the destructive effects on the target decrease with their kinetic energies. In addition, within the scope of the study, first shot hit probability was calculated theoretically based on experimental studies and it is aimed to give a scientific perspective to the selection of 5,56 mm infantry rifles of the armed forces and law enforcement forces.