The role of remittances in state rebuilding: The case study of Somalia
Devletin yeniden inşasında havalelerin rolü: Somali örneği
  1. Tez No: 813088
  2. Yazar: SIYAT ABDI MAALIM
  3. Danışmanlar: Assoc. Prof. ERSUN NECATİ KURTULUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler (İngilizce) Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu çalışma, Somali'nın devletin yeniden inşasında havalelerin rolünü araştırıyor. Somali ekonomısıne giden işçi dövizlerinin hacmi çok büyük, ancak bunların ülkenin yeniden yapılanmasına katkıları hakkında çok az şey biliniyor. Havaleler devlet kırılganlığını ve devlet inşasını etkileyebilir, Somali dünya çapında dünyanın en başarısız devleti olarak biliniyor. Barış için Fon kırılganlık endeksi, dünya Bankası'nın CPIA göstergelerine göre 110,5 puan ve 2,0 puan seviyesinde bulunuyor. Ekonomik, sosyal eşitlik, kamu hizmetleri ve adli ve siyasi işlevler dahıl olamk üzere devlet inşa etme göstergeleri Somali'de yoktu veya zayıftı. Bunula Birlikte, havaleler sayesinde yaratıldılar veya güçlendirildiler, bu nedenle, bu denomene dahil olduklarına dair derinlemesine bir anlayış kazanmak çok önemlidir. Bu tez aşağidaki soruları yanıtlamayı amaçlamaktadır:1. Somali'nin yeniden inşasında işçi dövizlerinin oynadığı rol nedir? 2. Hükümet ülkeye döviz akışından nasıl yaralanıyor? 3. Yeniden yapılanmada devletle işbirliği yapan sivil toplum kuruluşlarının ınşasında işçi dövileri nasıl kullanıyor? Amaca yönelik bir yaklaşımdan yola çıkan bu çalışma, Somali meseleleri, akademısyenler, Hawala şirketler, Havale alan aileler ve Somali'ye geri para gönderen Somali diaspora toplılıkları hakkında bilgi sahibi kişilerle derinlemesine yarı yapılandırılmış görüşmelere dayanmaktadır. Ilgili ikinci veriler Somali'de işçi dövizlerinin etkilerine ilişkin son araştirmalar artişa ragmen bir boşluk devam etmektedir. Somali'nin devltein yeniden inşasında işçi dövizlerinin etkisi henüz zeterince ele alımamıştır. Hanehalkı harcamaları, sosyal kalkınma, eğitim, yoksulluğun azatılması ve Hawala fırmalarındaki havaleler üzerine araştırmalar yapılırken özellıkle devlet ve kurum inşsasında çok az şey yapıldı. Somali, tarihin en uzun süredir hükümetsiz kaldı ve mevcut federal hükümret, zayıf kurumlarla kırılgan. Mılyonlarca Somalili yurtdışında yaşıyor ve derinlemesine akademik analizi hake den şekilde yaklaşık 1.735 milyar dolarlık mali havaleler ve sosyal havaleler yoluyla kendi ülkelerine olumlu gelişmesine önemli ölçüde katkıda bulunuyor; bu nedenle bu çalılma, işçi dövizlerinin ve sosyal ağların Somali'nın devltein yeniden inşası süreçlerindeki etkisini analiz ederek bu boşluğu dordurmayı ve bu çabalara katkıda bulumayı amaçlamaktadır. Hvale akışının, eğitim, sivil tplum, sağlık ve economşk gibi kurum inşası yoluyla Somali'nin devlet inşası süreçlerini etkilediğini savunuyorum. Çalışma havalerin sağlik systemin, eğitim kurumların, yolların, hukuk sisteminin, sivil toplum kuruluşlarının ve ülkenin okuryazarlık oranının geliştirilmesi yoluyla devlte inşasını olumlu yönde etkilediğini ortaya koyuyor.
Özet (Çeviri)
This study investigates the role of remittances in the state rebuilding of Somalia. The volume of remittances going into the Somali economy is massive, yet little is known about their contribution to the country's reconstruction. Remittances can impact state fragility, and state building. Somalia is known globally to have been the world's most failed state. For instance, the Fund for Peace fragility index places Somalia at 110.5 points while the World Bank's CPIA places Somalia at 2.0 points. State-building indicators, including economic, social equity, public services, and judicial and political functions, have been absent or weak in Somalia. However, they have been created or strengthened thanks to remittances. Therefore, gaining an in-depth understanding of their involvement with this phenomenon is crucial. This thesis seeks to answer the following questions: 1. What role do remittances play in the state rebuilding of Somalia? 2. How is the government benefiting from the remittances flow to the country? 3. How are remittances used to build civil society institutions that collaborate with the state in rebuilding? Drawing on a purposive approach, this study is based on in-depth semi-structured interviews with people rich in information on Somali affairs, academics, Hawala companies, families who receive remittances, and the Somali diaspora communities who send money back to Somalia and the relevant secondary data. Despite the increase in recent research on the effects of remittances in Somalia, a critical gap remains. The impact of remittances in the state rebuilding of Somalia is yet to be adequately addressed. While research on remittances in household expenditure, social development, education, poverty alleviation, and Hawala firms has been conducted, little has been done, especially on state and institution construction. Somalia has been without a government for the longest time in history, and the current federal government is fragile with weak institutions. Millions of Somalis live abroad, contributing significantly to the positive development of their home country through financial remittances of about $1,735 billion and social remittances in ways that merit in-depth academic analysis; thus, this study aims to bridge this gap and contribute towards these efforts by analyzing the impact of remittances and social networks on Somalia's state rebuilding processes. I argue that remittance flow impacts the state-building processes of Somalia through institution-building such as education, civil society, health, and economics. The study finds that remittances positively impact state building through the development of the healthcare system, educational institutions, roads, legal system, civil society organizations, and the country's literacy rate.