Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi Aile Hekimliği Polikliniğine başvuran 18-49 yaş aralığındaki kadınların doğum kontrol yöntemleri hakkında bilgi tutum ve davranışları
Information attitudes and behaviors of women ages of 18-49 who apply to Ankara Education and Research Hospital Family Medicine Polyclinic about birth control methods
- Tez No: 813095
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ÇELİK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Aile Planlaması, Family Medicine, Family Planning
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Amaç: Aile planlaması, bütün çiftlerin ve bireylerin istedikleri sayıda, istedikleri zamanda ve sağlıklı aralıklarla, bakabilecekleri kadar çocuk sahibi olma, sorumluca karar vermeleri ve bu amaçla bilgi, eğitim ve araçlara sahip olmalarıdır. Bu çalışma ile aile hekimliği polikliniklerine başvuran 18-49 yaş aralığında cinsel aktif kadınların doğum kontrol yöntemleri hakkında bilgi düzeylerini, kullanım durumlarını ve aile planlaması hakkındaki tutumlarını ölçmeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya 1Aralık 2022 ile 31 Ocak 2023 tarihleri arasında Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi Aile Hekimliği Poliklinikleri'ne başvuran ve araştırmaya katılmaya gönüllü olan 18-49 yaş arası 258 kadın dahil edildi. Katılımcılara sosyodemografik veri formu, doğum kontrol yöntemleri hakkında bilgi, tutum ve davranış sorularını içeren anket formu uygulandı. Araştırma boyunca toplanan veriler, IBM SPSS 22.0 (International Business Machines Statistical Package for Social Sciences) programı ile analiz edildi.
Özet (Çeviri)
Aim: Family planning is the process by which all couples and individuals have the ability to decide, responsibly and freely, on the number and spacing of their children, and to have the means to carry out their decisions. With this study, our aim was to assess the knowledge levels, usage patterns, and attitudes towards birth control methods among sexually active women aged 18-49 who presented to the family medicine clinics. Materials and Methods: A total of 258 women aged between 18 and 49, who voluntarily participated and presented to the Family Medicine Clinics at Ankara Education and Research Hospital between December 1, 2022, and January 31, 2023, were included in the study. Participants were administered a socio-demographic data form and a questionnaire consisting of questions related to knowledge, attitudes, and behaviors regarding birth control methods. The data collected throughout the study were analyzed using IBM SPSS 22.0 (International Business Machines Statistical Package for Social Sciences) software.