1677 tarihli ve 23 numaralı Konya Kadı Sicili'nin transkripsiyonu ve değerlendirmesi (s. 1-89)
Transcription and analysis of the Konya Shariah Court Book dated 1677 and numbered 23 (pp. 1-89)
  1. Tez No: 813102
  2. Yazar: OSMAN EMRE NAVRUZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE DEĞERLİ VELET
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Demokrasi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 254
Özet
Yüksek lisans tezi olarak incelediğim 23 Numaralı Konya Kadı Sicili, Ağustos 1677'den Aralık 1677'ye kadar olan dönemi kapsamaktadır. Ne yazık ki metnin ilk sayfaları yıpranma nedeniyle okunamamaktadır. Bu metin, Osmanlı Padişahı IV. Mehmed döneminde Konya tarihine ışık tutan birinci elden bir belgedir. Bu metinden vergilendirme, boşanma, mirasın taksimi, nafakanın tespiti, adi suçlar, vakıflar, mal satışı gibi konularda Konya İslam Mahkemesine başvuru yapıldığı anlaşılmaktadır. Bu nüshada zimmi-Müslüman ilişkilerine ışık tutan birçok belge bulunmaktadır. 1677'de Konya'da Ermeniler, Rumlar ve at yetiştirmekle görevli Atçekenlerin de bulunduğu belgelenmiştir. Ancak daha çok Müslümanların Konya mahkemesini kullandıkları ortaya çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
The Konya Shariah Court Record No. 23, which I studied as a master's thesis, covers the period from August 1677 to December 1677. Unfortunately, the first pages of the text cannot be read due to wear and tear. This text is a first-hand document that sheds light on the history of Konya during the reign of OttomanSultan Mehmed IV. It is understood from this text that an application was made to the Konya Islamic Court for issues such as taxation, divorce, inheritance division, determination of alimony, ordinary crimes, foundations, property sales. On the other hand, there are several documents in this manuscript that shed light on dhimmi-Muslim relations. It is documented that in 1677 there were Armenians, Greeks and Atçekens who were in charge of raising horses in Konya. However, it turns out that mostly Muslims used the Konya court.