Bacillus sp. bakterisinden glukoz 6-fosfat dehidrogenaz enziminin saflastırılması
Purification of glucose 6-phosphate dehydrogenase enzyme from Bacillus sp.
- Tez No: 813142
- Danışmanlar: DR. AYŞENUR KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kilis 7 Aralık Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji-Genetik ve Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu çalıĢmada Glukoz 6-fosfat dehidrogenaz enzimi (G6PD) BK34 ve BK44 bakterilerinden kısmi saflaĢtırılmıĢ bazı karakteristik özellikleri araĢtırılmıĢtır. SaflaĢtırma prosedürü iki basamaktan oluĢtu; homojenatın hazırlanması ve amonyum sülfat çöktürmesi Ģeklinde uygulanmıĢtır. Bu iki basamak sonucunda BK34 suĢunda 0,98 EÜ/mg spesifik aktivitesine sahip enzim %1631 verimle 135 kat saflaĢtırıldı. BK44 suĢundan saflaĢtırılan enzimin spsifik aktivitesi 0,10 EÜ/mg, verimi %205 ve saflaĢtırma katsayısı 10 olarak belirlendi. Enzim için optimum pH, stabil pH, optimum iyonik Ģiddet değerleri bulundu. Optimum pH ve optimum iyonik Ģiddet değerleri sırasıyla BK34 suĢu için pH 5.5 ve 0,05 M ve BK44 suĢu içinpH 7.0 ve 0.2 M olarak tespit edildi. BK34 ve BK44 suĢlarının 16S rRNA identifikasyonları gerçekleĢtirildi ve G6PD enziminin saflığı ve moleküler ağırlığı SDS-PAGE ile analiz edildi.
Özet (Çeviri)
In this study, some characteristics of glucose 6-phosphate dehydrogenase enzyme (G6PD) purified from BK34 and BK44 bacteria were investigated. The purification procedure was composed of two steps; homogenate preparation and ammonium sulfate precipitation. As a result of these two steps, the enzyme with a specific activity of 0.98 EU/mg in BK34 strain was purified 135 times with 1631% yield. The specific activity of the enzyme purified from the BK44 strain was determined as 0.10 EU/mg, the yield was 205% and the purification coefficient was 10. Optimum pH, stable pH and optimum ionic strength values were found for the enzyme. Optimum pH and optimum ionic strength values were determined as pH 5.5 and 0.05 M for BK34 strain and pH 7.0 and 0.2 M for BK44 strain, respectively. 16S rRNA identifications of BK34 and BK44 strains were performed and the purity and molecular weight of G6PD enzyme were analyzed by SDS-PAGE.