Mikroenkapsüle streptococcus thermophılus serbest hücre süpernatantı ile kekik ekstraktı kombinasyonunun balık bozucu ve patojen bakteriler üzerindeki antibakteriyel özellikleri
Antimicrobial properties of microencapsulated cell free supernatant of streptococcus thermophilus in combination with thyme extract on fish spoilage bacteria and food-borne pathogens
- Tez No: 813151
- Danışmanlar: PROF. DR. ESMERAY KÜLEY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Avlama ve İşleme Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 41
Özet
Bu çalışmada mikroenkapsüle Streptococcus thermophılus serbest hücre süpernatantı ile kekik ekstraktı kombinasyonunun balık bozucu ve patojen bakteriler üzerindeki antibakteriyel özellikleri araştırılmıştır. Mikroenkapsüle etanolik kekik ekstraktı ile kombine S.thermophilus süpernatantı 1.11-11.39 µm partikül büyüklüğüne sahip olmuştur. S. thermophilus serbest hücre ekstraktında toplam 11 bileşik belirlenmiş olup, asetik asit (%39.64), methyl-d3 1-dideuterio-2-propenyl ether (%10.87) ve 7-octen-2-ol, 2-methyl-6-methylene (%10.46) ana bileşenler arasında yer almıştır. Kekik ekstraktı 7 bileşen içermiş olup, ana bileşeni %67.96 ile karvakrol ve %25.77 ile 1,2,3-propanetriol olmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the antibacterial properties of the combination of microencapsulated Streptococcus thermophilus cell free supernatant and thyme extract on fish spoilage and pathogenic bacteria were investigated. The combined S. thermophilus supernatant with the microencapsulated ethanolic thyme extract had a particle size of 1.11-11.39 µm. A total of 11 compounds were determined in the cell free supernatant of S. thermophilus, acetic acid (39.64%), methyl-d3 1-dideuterio-2-propenyl ether (10.87%), and 7-octen-2-ol, 2-methyl-6-methylene ( 10.46%) were the main components. Thyme extract contained 7 components, the main component being carvacrol with 67.96% and 1,2,3-propanetriol with 25.77%.