Yoğun bakım ünitesinde çoklu ilaç dirençli acinetobacter baumanni enfeksiyonu gelişiminde rol oynayan predispozan faktörler
Predictors of multidrug resistant acinetobacter baumannii infections in intensive care unit
- Tez No: 813175
- Danışmanlar: UZMAN GÜLÇİN ARAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Amaç: En önemli nozokomiyal patojen olarak kabul edilen Acinetobacter baumannii, çoklu ilaç direnci nedeniyle son yıllarda yeniden önem kazanan enfeksiyon etkenleri arasında yer almaktadır. Hastane ortamında yaygın olarak bulunan ve özellikle yoğun bakım ünitelerinde salgınlara neden olan A.baumannii, giderek artan ilaç direnci nedeniyle tedavi açısından ciddi sorunlara yol açmaktadır. Günümüzde hastane kaynaklı enfeksiyonlarda sık rastlanan bir etken olan çok ilaca dirençli Acinetobacter baumannii (ÇİD-A. baumannii) artmış morbidite ve mortalite ile ilişkilidir. Bu çalışmada cerrahi yoğun bakım hastalarında ÇİD-A. baumannii enfeksiyonu için ön belirleyicilerin belirlenmesi amaçlandı. Materyal ve Metod: Ocak 2009 – Aralık 2010 tarihleri arasında anestezi yoğun bakım ünitesinde acinetobacter baumanni enfeksiyonu gelişen hastalarının dosyaları retrospektif olarak incelendi.Her iki grupta yer alan hastaların yaş, cinsiyet, Acute Physiology And Chronic Health Evaluation II (Apache II) skoru,yandaş hastalıkları, yoğun bakım ünitesine yatış nedenleri, ameliyat olup olmadıkları, hospitalizasyon ve YBÜ'de kalış süreleri kaydedildi. Her iki grupta yer alan hastalarda yoğun bakıma kabullerinde mekanik ventilatör ihtiyaçları ve uygulanan invazif işlemler (entübasyon ve arteriyel, santral venöz ve üriner kateterizasyonlar) ile renal replasman tedavi ihtiyacı kaydedildi. Kolistin dışında birden fazla antibiyotik grubuna hassas olmayan Acinetobacter suşları, çoklu antibiyotik dirençli Acinetobacter olarak kabul edilmiştir. Bulgular: Çalışmaya toplam 76 hasta dahil edilmiştir. Çalışmaya dahil olan hastaların %35 'inde (27/76) ÇİD A.baumani üremesi gözlenmiştir. Çalışmaya dahil olan hastaların %67 si (51/76) postoperatif hastalardır. ÇİD A.baumani üremesi olan grupta median MVS 14 gün , median YBKS 19 gün ,median hastanede kalma süresi 27 gündür. Non- ÇİD A.baumani üremesi olan grupta median MVS 11 gün , median YBKS 18 gün ,median hastanede kalma süresi 30 gündür. Apache II skoru median değeri tüm hastalar göz önüne alındığında 24 tür. ÇİD A.baumani üremesi olan grupta ortalama 24; Non-ÇİD A.baumani üremesi olan grupta ortalama 25 tir .Non-ÇİD A.baumani üremesi olan grupta, devrolma öncesi tanısı konmuş hastalıklar arasında ilk sırayı %55,1 (27/49) ile hipertansiyon almaktadır. Diyabetes mellitus tanısı olanlarda daha yüksek oranda Non-ÇİD A.baumani üremesi görülmesi ; ÇİD A.baumani üremesi olanlara göre istatistiki olarak anlamlı saptanmıştır (p:0,047*). 44 ÇİD A.baumani üremesi olan hasta grubunda yatış boyunca%33,3 (9/27) TPN ile %77,8 (21/27) enteral beslenme solüsyonlarıyla beslenmiştir TPN ya da enteral solüsyon kullanımı açısından iki grup arasında istatistiki olarak anlamlı fark bulunamamıştır. ÇİD A.baumani üremesi olan grupta kateter ilişkili enfeksiyon görülme sıklığındaki yükseklik istatistiksel açıdan anlamlıdır.(p:0,037*) Sonuç: Bu retrospektif analizin bulguları cerrahi yoğun bakım ünitesi hastalarında yüksek APACHE II skorunun ÇİD-A. baumannii enfeksiyonu için ön belirleyici olduğunu; diyabetik hastalarda ise çoklu ilaç dirençli a.baumanni enfeksiyonu gelişiminin daha az olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Objective : Multi- drug resistant Acinetobacter baumannii (MDR-A. baumannii ), which is a very common factor in hospital-acquired infections , has been associated with increased morbidity and mortality . Of our study , we aimed at to determine the predictors for MDR- A.baumannii infection in intensive resort patients . materials and methods : The data of patients who developed A. baumanni infection in the anesthesia intensive resort unit were reviewed retrospectively . the patients ' age , gender , APACHE II score , comorbidities , reasons for hospitalization in the intensive resort unit , and length of stay in the hospital and intensive resort unit were examine . Acinetobacter strains resistant to more than what's that antibiotics group , except colistin , were considered as multiantibiotic resistant Acinetobacter . the mechanical ventilator needs and the interventional procedures applied and the renal replacement therapy needs of the patients in both groups were examination in intensive resort admissions . Results : A total of 76 patients were included in the study _ MDR A. baumani growth was observed in 35% (27/76) of the patients included in the study _ 67% (51/76) of the patients included in the study were postoperative patients . Of the group with MDR A.baumani growth , the median MVS was 14 days , the median HPC was 19 days , and the median hospital stay was 27 days . Of the group with non -MDR A.baumani growth , the median MVS was 11 days , the median YBCS was 18 days , and the median hospital stay was 30 days . the median value of the Apache II score is 24 for all patients . Of the group with MDR A.baumani growth , the mean was 24; Of the group with non -MDR A.baumani growth , the average is 25. In the group with non -MDR A.baumani growth , hypertension ranks first among the ailments diagnosed before handover with 55.1 % (27/49). Higher rate of Non -MDR A.baumani growth in those with diabetes Mellitus ; it was found to be statistically significant compared to those with MDR A.baumani growth (p:0.047*). the increase in the incidence of catheter-related infections in the group with MDR A.baumani growth was statistically significant . (p:0.037*) Conclusion : According to our retrospective analysis findings , in the intensive resort unit MDR-A of having a high APACHE II score in hospitalized patients . baumannii infection ; it is seen that the development of multi-drug resistant a.baumanni infection is less in diabetes patients .