Sofralık üzümlerde brassinosteroid uygulamalarının salkım ve tane özelliklerine etkileri
The effects of brassinosteroid applications on cluster and berry characteristics in table grapes
- Tez No: 813185
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NEVAL TOPCU ALTINCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bağ Yetiştirme ve Islahı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Brassinosteroidler bitki hormonlarının altıncı grubu içerisinde yer almakta ve bitkisel üretimde birçok bitki tür ve çeşidinde bitki büyüme düzenleyicisi olarak kullanılmaktadır. Çalışma Orta Karadeniz Geçit Kuşağı Tarımsal Araştırma Enstitüsü (40° 32' 17.20“ K, 36° 45' 09.53”D) bağında 2021 yılında yapılmıştır. Çalışmada üç sofralık üzüm çeşidi (Italia, Michele Palieri ve Royal) kullanılmıştır. Çeşitlere ben düşme dönemi ve ben düşme döneminden bir hafta sonra 0, 0.4 ve 0.8 mg/l 24-eBL uygulaması yapılmış olup, hasat edilen üzümlerde verim ve bazı kalite faktörlerine bakılmıştır. SÇKM miktarında 0.8 mg/L'nin M. Palieri üzüm çeşidinde artışa, Royal üzüm çeşidinde uygulamaların azaltıcı etkisinin olmasının yanında Italia üzüm çeşidinde ise uygulamalar istatistiki açıdan farklılıklar oluşturmamıştır. Olgunluk indisinde Italia üzüm çeşidinde 0.4 mg/L'nin artırıcı etkisi, Royal üzüm çeşidinde azaltıcı etkisi ve M. Palieri çeşidinde ise istatistiki açıdan farklılık oluşturmamıştır. Tartarik asitte 0.4 mg/L Italia üzüm çeşidinde, 0.8 mg/L ise Royal ve M. Palieri üzüm çeşidinde artırıcı etkisi; malik asitte 0.4 mg/l Italia üzüm çeşidinde artırıcı, 0.8 mg/L 24- Ebl'nin azaltıcı etkisi, M. Palieri üzüm çeşidinde uygulamaların azaltıcı etkisi, Royal üzüm çeşidinde ise 0.8 mg/l artırıcı etkisi; sitrik asitte ise Italia ve M. Palieri üzüm çeşidinde uygulamaların azaltıcı etkisi, Royal üzüm çeşidinde ise 0.8 mg/L'nin arttırıcı etkisi görülmüştür. Toplam fenolik madde içeriğinde uygulamaların Italia ve M. Palieri üzüm çeşidinde olumlu etkileri görülürken, Royal üzüm çeşidinde ise azaltıcı etkisi belirlenmiştir. Sonuç olarak 24-eBL uygulamalarının üzüm çeşitleri arasında verim ve kalite üzerine farklı etkilerinin olduğu kaanatine varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Brassinosteroids are categorized as the sixth group of plant hormones and they are used as a plant growth regulator in many plant species and cultivars. The study was carried out in 2021 in Middle Black Sea Transitional Zone Agricultural Research Institute (40°32' 17.20°K,36°45'09.53").Study was carried out in three table grape cultivars( Italia, Michele Palieri and Royal). During the veraison and a week after veraison 0,4 and 0.8 mg/L 24-eBL were applied, and in the grapes harvested yield and quality characteristics were determined. On the one hand TSS amount of 0,8 mg/L resulted in the increase of M.Palieri cultivar, also it paved way to the decrease of Royal; while on the other hand, applications couldn't make any difference in the Italia sort of grape. According to the findings of maturity index, 0,4 mg/L 's increasing effect on Italia cultivar and the decreasing effect on Royal cultivar is been observed and in M.Palieri, there was no statistically difference. In tartaric acid, an increasing effect in 0,4mg/L's Italia and 0,8 mg/L's Royal and Italia, M.Palieri, in malic acid, 0,4 mg/L's increasing effect and 0,8 mg/L 24 EbL's decreasing effect on Italia, in Royal 0,8 mg/L's increasing effect in citric acid Italia and M.Palieri decreasing effect of applications 0,8mg/L's decreasing effect on Royal has been observed. In total phenolic content, the applications' positive effects on Italia and M Palieri have been observed, while on Royal it's negative effect has been observed. As a result, the effects of 24-eBL applications on' yield and quality criteria have varied among the grape cultivars.