Ebeveyn çocuk iletişiminin yordayıcıları olarak psikolojik iyi oluş ve özyeterliliğin incelenmesi
Examination of psychological well being and self-efficiency as predictives of parent child communication
  1. Tez No: 813230
  2. Yazar: İLAY HORAN DİNÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SÜLEYMAN KAHRAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bireyin duygu, düşünce ve tutumlarını sözel-sözel olmayan yollarla karşı tarafa iletimi olan iletişim önemli bir kavramdır. Bu kavramın önemi ebeveyn-çocuk iletişiminde ön plana çıkmaktadır. Ebeveyn ve çocuk arasındaki iletişimin niteliği ve niceliği her iki tarafı da etkileyebilmektedir. Yapılan çalışmada ebeveynlerin çocukları ile iletişimleri ile ebeveynlerin psikolojik iyi oluş ve öz yeterlilik düzeyleri arasındaki ilişkiler incelenmiştir. Yapılan çalışmaya yaş ortalaması 37,77 olan 357 anne ve 28 baba olmak üzere toplam 385 kişi katılmıştır. Katılımcılara içerisinde içinde demografik veri formu, Ebeveynin Çocuğuyla İletişimi Ölçeği, Psikolojik İyi Oluş Ölçeği ve Genel Öz Yeterlilik Ölçeği olan anket formu uygulanmıştır. Elde edilen bulgularda, ebeveyn cinsiyeti, eğitim durumu, çalışma durumu, çocuk sayısı ve ebeveynlik tutumu değişkenleri için psikolojik iyi oluş, öz yeterlilik ve ebeveyn-çocuk iletişimi düzeyleri anlamlı farklılık göstermektedir. Korelasyon analizi bulguları ebeveyn-çocuk iletişimi ile ebeveynlerin psikolojik iyi oluş ve öz yeterlilikleri arasında ilişkiler olduğunu göstermiştir. Son olarak yapılan regresyon analizinde psikolojik iyi oluş ve öz yeterliliğin ebeveyn-çocuk iletişimini yordadığı görülmüştür. Elde edilen bulgular ebeveyn-çocuk iletişiminin doğasına yönelik ebeveyn tarafına yönelik anlamlı ve önemli bilgiler sunmaktadır. Bu bilgiler çocuklarla ve ebeveynlerle yürütülen çalışmalarda yol gösterici olabilir ve sürecin daha sağlıklı sürdürülmesine yardımcı olabilir.
Özet (Çeviri)
Communication, which is the transmission of the individual's feelings, thoughts and attitudes to the other party through verbal and non-verbal means, is an important concept. The importance of this concept comes to the fore in parent-child communication. The quality and quantity of communication between parent and child can affect both sides. In this study, the relationships between parents' communication with their children and parents' psychological well-being and self-efficacy levels were examined. A total of 385 people, including 357 mothers and 28 fathers, with an average age of 37.77 participated in the study. A questionnaire including demographic data form, Parent-to-Child Communication Scale, Psychological Well-Being Scale and General Self-Efficacy Scale were applied to the participants. In the findings, psychological well-being, self-efficacy and parent-child communication levels show significant differences for the variables of parental gender, educational status, employment status, number of children and parenting attitude. Correlation analysis findings showed that there is a relationship between parent-child communication and parents' psychological well-being and self-efficacy. Finally, in the regression analysis, it was seen that psychological well-being and self-efficacy predicted parent-child communication. The findings provide meaningful and important information about the nature of parent-child communication on the parent side. This information can guide the work carried out with children and parents and help to continue the process in a healthier way.