Mesleki ve teknik eğitim kurumlarında görev yapan öğretmenlerin iş yaşam kalitesi algıları ile iş doyum düzeyleri arasındaki ilişki
The relationship between the perceptions of quality of work life and job satisfaction levels of teachers working in vocational and technical education institutions
  1. Tez No: 813235
  2. Yazar: EMRE ÖZGÖL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ENDER KAZAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
Bu araştırma; mesleki ve teknik eğitim kurumlarında görev yapan öğretmenlerin iş yaşam kalitesi algıları ile iş doyum düzeyleri arasındaki ilişkiyi tespit etmek amacıyla yapılmıştır. Araştırma nicel bir araştırma olup ilişkisel tarama modeli kullanılarak yürütülmüştür. Araştırma örneklemini 2021-2022 eğitim-öğretim yılı Sakarya ilinde bulunan kamuya ait mesleki ve teknik eğitim kurumlarında görev yapan öğretmenler oluşturmaktadır. Veri toplamak amacıyla Van Laar vd. (2007) tarafından geliştirilen, Akar ve Üstüner (2017) tarafından Türkçeye uyarlanan“İş Yaşam Kalitesi Ölçeği”ile Weiss vd. (1967) tarafından geliştirilen Baycan (1985) tarafından Türkçeye uyarlanan“Minnesota İş Doyum Ölçeği”kullanılmıştır. Veriler normal dağılım gösterdiği için T-Testi, Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA), korelâsyon ve regresyon analizleri yapılmıştır. Araştırma sonucunda öğretmenlerin iş yaşam kalitesi algılarının yüksek düzeyde olduğu görülmüştür. Öğretmenlerin iş yaşam kalitesine ilişkin görüşlerinde cinsiyet ve bulundukları okuldaki hizmet süresine göre anlamlı farklılıklar tespit edilmiştir. Öğretmenlerin iş doyumu düzeylerinin yüksek olduğu tespit edilmiştir. Öğretmenlerin iş doyum düzeylerine ilişkin görüşlerinde cinsiyet ve kıdeme göre anlamlı farklılıklar tespit edilmiştir. Öğretmenlerin iş yaşam kalitesi algıları ile iş doyum düzeyleri arasında yüksek düzeyde, pozitif yönlü, anlamlı bir ilişki olduğu görülmüştür. Ayrıca öğretmenlerin iş yaşam kalitesi algılarının, iş doyumu düzeylerini anlamlı bir şekilde yordadığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the relationship between the perceived quality of work life and job satisfaction levels of teachers working in vocational and technical education institutions. The study is quantitative research which is conducted using a correlational survey model. The sample of the study consists of teachers working in public vocational and technical education institutions in the province of Sakarya during the 2021-2022 academic year. The“Work Life Quality Scale”developed by Van Laar et al. (2007) and adapted to Turkish by Akar and Üstüner (2017), and the“Minnesota Job Satisfaction Scale”developed by Weiss et al. (1967) and adapted to Turkish by Baycan (1985) were used to collect data. T-Test, One-Way Analysis of Variance (ANOVA), correlation, and regression analyses were conducted as the data showed a normal distribution. The research findings revealed that teachers' The teachers' perception of the quality of their work life was found to be significantly positive. Significant differences were found in teachers' opinions about work life quality based on gender and years of service in their schools. The study also found that teachers had high levels of job satisfaction, and there were significant differences in their opinions about job satisfaction based on gender and seniority. A high, positive, and significant relationship was observed between teachers' perceptions of work life quality and job satisfaction levels. Furthermore, it was concluded that teachers' perceptions of work life quality significantly predicted their job satisfaction levels.